Celkom vžitá povera tvrdí, že všetky dobré kapely na Slovensku pochádzajú z východu. Uznávame, na východnom Slovensku sa toho urodilo požehnane, predsa len toto zovšeobecnenie nie je celkom na mieste. Nasledujúci článok predstavuje niekoľko kapiel, ktorých domovskou scénou je Banská Bystrica. Zatiaľ. Švepes, Sexy  Papučky, Genevas alebo Pululu sú doposiaľ mediálne neobjavenými kapelami, no ich potenciál je neprehliadnuteľný. Na konci leta sa všetky štyri skupiny spolu s ďalšími jedenástimi skupinami z Banskej Bystrice ocitnú na kompilačnom CD Volume 1, ktoré vydáva umelecká agentúra Imiko Slovakia v spolupráci s nahrávacím štúdiom PJ Sound Studio a vydavateľstvom PJ Records.

Genevas

Made in Banská Bystrica


Dravé gitarové riffy, vášnivé klavírne preludy, valivé basové linky, energické bicie a naplno vyčíňajúce efektové krabičky vytvorili hudobný štýl, ktorý definuje kapela Genevas ako genevas-alcoholic-emo. Skupinu Genevas, výdatne koncertujúcu na Slovensku aj v zahraničí, tvoria traja hudobníci: Richard Bešťák (hlavný vokalista, piano, gitara), Juraj Oravec (vokál, basová gitara, klávesy), Miroslav Spevák (bicie, produkcia).  Každý z nich iným hudobným smerovaním - punk, rock a hardcore, čo sa odzrkadľuje aj na ich tvorbe.


SeXy Papučky

Made in Banská Bystrica


Kapela, ktorá hrá v zložení Vojtech Štědroň (gitara, spev), Martin Štědroň (basová gitara), Michal Holec (bicie) a Vladimír Holec (gitara), funguje od roku 2008. Zaujímavosťou je, že v kapele hrajú dva súrodenecké páry, ktoré sú ešte k tomu navzájom aj bratranci. Jednoduché punk popové postupy s blízkym napojením na Britániu s typickou slovenskou tvárou a so skrytou záľubou v discu. SeXy Papučky relatívne živo koncertujú. Okrem iného sprevádzali skupinu Vetroplach na ich turné Maličkosti vašich idolov.


Švepes

Made in Banská Bystrica


Kapela Švepes v súčasnom ružombersko–banskobystrickom zložení Hlavo (gitara a spev), Kubro (basová gitara), Buko (klávesy) a Momo (bicie) hrá živý rock and roll už takmer dva roky. Odvtedy odohrali množstvo koncertov v kluboch a na festivaloch. Začiatkom roka 2009 nahrali EP s názvom 'Zemiaky'. V tom istom roku ešte stihli odohrať na jar v rámci FM_Tour de bar 009 sedemnásť koncertov s kapelami Tučnolist a Atraktívne Kamašle a na jeseň turné Ultimate Entertainment Tour 09 so švajčiarskou skupinou Downless.


Pululu

Made in Banská Bystrica


V repertoári tejto "popovej alternatívy", ktorá vznikla v máji 2008, nájdete vlastné slovenské pesničky so závanom folklóru, ale aj pár anglických skladieb. Skupina Pululu momentálne trávi veľa času v skúšobni, ale hlavne sa teší aj na živé koncerty. Kapela hrá v súčasnosti v zložení Nina Müllerová (spev), Tomáš Findra (vokály, klávesy), Ľubomír Vlček (vokály, sprievodná gitara), Ján Nemček (sólová gitara), Michal Badinský (sprievodná gitara), Martin Leškanič (basová gitara), Tomáš Hríbik (bicie, perkusie), Milan Slama (zvuk).

Okrem spomínaných kapiel sa na Volume 1 predstavia aj kapely: Pas de Pitie, Rock Reunion, Reku synku, Fervido, Delicious, Trucki, Schody, The Toones, Got Blue Balls, Iná vlna a 220 V.

Eses