Sexy Papučky sú ďalšou kapelou, ktorú sú môžete zapísať do banskobystrického kraja. Jednoduché punk popové postupy s blízkym napojením na Britániu tak päť až desať rokov spať s typickou slovenskou tvárou. Mladícke nadšenie zvlášť badateľné v živom prevedení, vie síce vtiahnuť, no toho skutočne originálneho až tak veľa nie je. Ale čo ja môžem vedieť, keď som ich hudbu pravdepodobne aj tak nikdy nepochopil. Napokon, prečítajte si a uvidíte sami.

MO:    Podľa dostupných informácií vaša kapela pozostáva z dlhoročných kamarátov a ich rodinných príslušníkov, vašou hlavnou témou je sex, alkohol, chuť do života a nechýba vám schopnosť písať jednoduché chytľavé popové melódie vhodné rovnako dobre do rádia, ako aj na koncertné pódium. Sedí vám tento opis?

SP:    Čo sa týka členov kapely, tak je to s nami veľmi veselé, lebo všetci sme rodina a zároveň kamaráti, ako ste spomínali. Basák a spevák sú bratia a ja (bubeníček) a druhý gitarista tiež. Čiže sme také mini Kelly Family. Náš gitarista MUDr. Vlady hrá aj v ďalšom skvelom zoskupení mladých a nádejných osobností s názvom Atraktívne Kamašle, kde spieva náš ďalší bratranec Milany. Čo sa týka našich tém, texty piesní, až na piesonku Diskoboy, ktorú sme napísali spolu, píše náš spevák Vojtík, ktorý sa aj sem tam poradí s dákym tým rýmom. Texty sú po väčšine o veciach s ktorými sa dennodenne stretávame.

MO:    Ako ste sa dostali k hudbe ako takej. Označili by ste sa skôr za samoukov, alebo ste si prešli zabehnutým systémom základných umeleckých škôl?

SP:    Už od malička sme všetci vedení k hudbe, keďže máme v našej rodine samých hudobníkov od profesionálneho hobojistu až po profesionálnu speváčku. Čo sa týka umeleckej škôlky, každý z nás sa tam mihol. Miťo napríklad začal husličkami na ktoré  Bohužiaľ trošku zanevrel. Po nich sa za dáky čas začal venovať gitare ako samouk. No nakoniec sa zistilo, že sú mu je súdené búchať. Momentálne chodí do hudobnej základnej umeleckej školy. Martin ako malý chlapec chodil na klavír do ZUŠ. Potom začal chodiť na súkromné hodiny gitary a basgitary. Vojta hral na ZUŠ na violončele a potom ako samouk presedlal na gitaru a klavír. Vlady chodil od malička na gitaru do ZUŠ.

MO:    Pochádzate z Banskej Bystrice. Aké sú podmienky na skúšanie a hrávanie koncertov? V akom priestore skúšate a bol prvý koncert v Bystrici?

SP:¬    Pochádzame! Podmienky na skúšanie sú asi ako u každého komplikovanejšie. My hrávame v bývalom dome našej babky. U našich sme sa s pochopením stretli, ale susedia nie vždy dobre znášajú naše zvukové prejavy. Čo sa týka podmienok hrávania v BB, je tu pár ľudí ktorí sa snažia Bystricu hudobne pozdvihnúť, no nie vždy sa to stretáva aj zo záujmom divákov. A prvý koncert bol v BB v klube 77 a máme naň krásne spomienky.

MO:    Svoje prvé CD ste zatiaľ vydali v náklade 25 kusov. Udialo sa tak len nedávno a poviem vám, rokmi z toho môže byť riadna rarita. Už sa niektoré z CD potočilo v niektorom z rádií? Je snaha dostať von nejaký singel? Aký je postoj rádií, prípadné organizátorov hudobných akcií? Vydavatelia?

SP:    Nenazvali by sme to CD, ide skôr o prvé demo. Niečo sa už v rádiu aj zahralo a momentálne sa začínajú veci trošku pohýnať, ale nechceme to zatiaľ veľmi rozoberať, aby sme niečo nezakríkli.

MO:    Je lepšie si nahrať a vydať album úplne sám, alebo by ste chceli v budúcnosti s niekým aj producentsky spolupracovať, dostať sa k “masovejším“ nákladom? Pripadá vám internet ako plnohodnotná náhrada za formát klasické CD?

SP:      My sme vždy otvorení novým možnostiam... A CD je určite viac...   

MO:    Čo vaše texty? Sú plné textovo jednoduchého opitého sexu a opisov ciest, ako sa k nemu dostať. Nekrútia rodičia niekedy hlavou? Ako ich prijímajú fanúšikovia?

SP:     Vidno, že ste našu hudbu ani náznakom nepochopili. Texty sú skôr písané v duchu irónie, niektoré sa skôr vysmievajú semihodnotám tohto sveta. Je to skôr o plytkosti omamných látok a o tom, že dnešný človek bez nich nedokáže plnohodnotne žiť... Niektoré sú proste o radosti zo života. A dokonca máme aj jeden s trošku depresívnym nádychom... Rodičov sme sa na názory veľmi nepýtali. Ak chcete, spýtajte sa vy. No čo sa týka fanúšikov, zatiaľ sme sa stretli skôr s pozitívnou odozvou.
   
MO:    Aké vekové skupiny stretávate najčastejšie na vašich koncertoch? Prípadne, aké by ste chceli? Máte už niečo ako svoju fanúšikovskú základňu, ktorú stretávate pravidelne?

SP:    Je to skôr skupina násťročných, ktorí nám myslím, celkom vyhovujú. Fanúšikovskú základňu zatiaľ môžme asi ťažko hodnotiť, lebo väčšinu koncertov sme hrali v rôznych mestách. Ale keď sa náhodou miesto konania opakovalo stretli sme aj tie isté tváre, dokonca sa stalo, že fanúšikovia  na koncerty docestovali aj z iných miest... Za čo sme im naozaj vďační!

MO:    Vaša doposiaľ známa tvorba vykazuje istú známku opakovania sa. Ako vyzerá proces tvorby? Prichádzate s konkrétnymi nápadmi viacerí?

SP:    Neviem, čo presne myslíte opakovaním. V skladbách sa zvyknú opakovať refrény, ale tomu sa asi nevyhneme... Veci komponujeme skôr spoločne aj keď prvotný nápad vždy musí priniesť jednotlivec.


MO:    Dokedy myslíte, že sa dá fungovať ako veselá gitarová disko kapela spievajúca o sexe? Pravdepodobne bude o pár rokov starší...

SP:    Aj keď veda napreduje míľovými krokmi, starší asi budeme... No dúfam, že aj stále veselí. A nemám pocit, že nejak zvlášť sa zameriavame na sex, možno tak v súkromí.

MO:    Sú Sexy Papučky zmesou viacerých hudobných inšpirácií vždy v závislosti od vplyvu konkrétneho člena, alebo ste si hudobne, z pohľadu fanúšikovstva, veľmi blízky? Čo je najväčšou hudobnou inšpiráciou kapely?

SP:       Hudobným vkusom sme si dosť blízki, čo však neznamená, že sa snažíme kopírovať nejakého konkrétneho interpreta (čo bohužiaľ nemôže povedať každá slovenská kapela). Skôr počúvame iné štýly ako hráme (Muse, RHCP, Bach,...), takže o najväčšej inšpirácii ťažko hovoriť.  Jasné, že istému vplyvu sa nevyhneme ako každý, no to je niečo iné ako zopakovať po niekom skoro celú skladbu a nanajvýš zmeniť názov... Netvrdíme, že sme vytvorili niečo špeciálne nové a ultraprogresívne, ale je to minimálne náš výtvor! 

MO:    Kde by ste chceli kapelu Sexy Papučky vidieť o pár rokov a kde ju bude možné vidieť v blízkej budúcnosti?

SP:    V blízkej budúcnosti? Chceli by sme vydať album a dostať sa na nejaké zaujímavé festivaly, viac sa dostať do povedomia Slovenského, prípadne Českého ľudu, natočiť video klip... No hlavne chceme hrať!!!

MO:    Ďakujem za rozhovor.