Šľachtica punku a jeho ducha Jeho Skromnosť Svetozára Korbeľa (výnimočného - pozn. autora) som spoznal pred pár rokmi na faceeboku. Radostne mi oprášil spomienky na moju punkovú mladosť z konca sedemdesiatych rokov minulého storočia. Chodil som vtedy na jedinú ŠTB tolerovanú punk diskotéku v bratislavskom Ružinove. 


Vtedy za dávnych punkových čias, keď sa pivo sypalo a obušky po našich chrbtoch liali, som si každý piatok obliekol tatovu dlhú košeľu. Najradšej tú zelenú, tá bola predsa len kratšia. Hlavne mala zvláštne zoradenie gombíkov na hrudi. Nie zhora dole, ale do štvorca. Nielen eštebákom, ale aj babkám na ulici som nebol po chuti. Nezapadal som do stáda. 


V malom domčeku, čo už zbúrali, nás mali eštebáci (ŠTB - pozn autora) pod dohľadom. Krepčil som tam ako zdivený. Punk, ako hudba ma ako Jánošíka nevydareného, schmatol najprv cez nohy. Potom ma punkerská hudba a texty šmrncli do hlavy. A na dôvažok neskôr do srdca. 


Naspäť do reality. Jeho Skromnosť som na facebooku začal vnímať ako nostalgiu. Postupom času ma, ako jeho rovesníka, začal hnevať nesmiernou vitalitou. Ako k tomu ja prídem, keď ráno ledva z postele vstanem a do obchodu dlhá cesta, a on si na koncertoch pred adolescentami ujúka na pódiu?


Jemu, chlapovi nepodarenému, nestačí, že behá po koncertoch so Slobodnou Európou, ktorú s chlapmi, ježišikriste už tak dávno, zakladal? Nie, on musí mať mladú ženu! Čo mladú a ešte k tomu, aby ho poarom vzal, krásnu, múdru, dobrú a starostlivú. Tak toto je obraz dekadentného slovenského punku? 


Od Jeho Skromnosti som teda mámil recept na duševné prežitie muzikanta. A tak vznikol pred ich koncertnou šnúrou, čo vypukne čochvíľa a vydaním prvej dosky, tento rozhovor. Robili sme ho nesmierne narýchlo. Ak v ňom nájdete preklepy, moja culpa, moja najväčšia culpa a ešte na dôvažok najväčšia vina. Presné dátumy koncertov nájdete dole po rozhovere.   


Red.: Na staré kolená, ako keby si chytil, nový dych. Funguješ ako drak v Slobodnej Európe, teraz nový vlastný projekt. Pomáha žena či zmena životosprávy po búrlivých rokoch mladosti?


J.S.S.K.: Pomáha mi celá táto množina, ktorú si vyslovil. Mám úžasnú ženu, rodinu, deti a samozrejme, musel som zmeniť životosprávu. Som už ôsmy rok úplný abstinent, takže si život môžem intenzívnejšie užívať.

Red.: Nielen kapela má zvláštne meno, ale aj ty sa predstavuješ na facebooku ako Jeho Skromnosť Svetozár Korbeľ. V čom je skromnosť, lebo tá sa dať chápať ako kus pokory. A tá na môj veru k punku ako rebelantskému smeru veľmi nepatrí...


J.S.S.K.: To meno som si dal preto, že celý život som sa pohyboval v dvoch extrémoch. Obdobia extrémneho hedonizmu striedali obdobia silného asketizmu, a to bol veľmi nerovnovážny stav. Moje pády na dno ma naučili pokore, ktorú vnímam ako drahokam, ktorý som získal a dnes už môžem povedať, že som našiel rovnováhu, svoju cestu a spravil som veľký pokrok v sebapoznaní, čo prinieslo do môjho života pokoj.


Red.: Kde si našiel k albumu a kapele „personál“? Dvaja mladí a jeden v tvojich rokoch. Generačná nad symbióza?


J.S.S.K.: Nemusel som ďaleko chodiť. Bratia Jany a Jakub Hrčkovci bývajú na tej istej ulici ako ja a sú to nenormálne nadaní a talentovaní chlapci. No, a pre basgitaru som tiež nemusel ďaleko chodiť. Martin Štulo Štulajter. Okrem toho, že sme priatelia, pracuje vo vedľajšej kancelárii. A keď hrá na base, mám zimomriavky. Ináč, ja týchto chlapcov nevnímam ako  „personál“. To chcem dať na pravú mieru. Sme jedna kapela a ten názov sme si dali preto, že nám to prišlo celkom vtipné. :o))


Red.: V čom sa líšia texty tvojej terajšej hudby od tých mladých nanajvýš rebelantských čias? Kde je v nich zmena? Určite Ťa zase mnohé štve, ale máš azda iný pohľad na svet. Alebo Ti len vyskočili iné svinstvá?


J.S.S.K.: Tak ja len dúfam, že za tie roky sa môj pohľad niekam posunul a neostal taký istý. :o)  Človek postupne poznáva a celý život by mal podľa mňa prežiť v stálej premene a nezostal stáť na jednom mieste. Keď píšem text, píšem ho priamo a snažím sa, aby v ňom nebola žiadna vata. Nedokázal by som spievať nejaké rýmovačky bez obsahu, s ktorým som stotožnený.


Red.: K čomu by si prirovnal váš nový album. Z hľadiska toho, čo sa zatiaľ na Slovensku vydalo.


J.S.S.K.: Neviem to prirovnať k ničomu, čo na Slovensku poznám.


Red.: Roky plynú, ale stále máte staré vzory. Najviac ťa asi ovplyvnili The Ramones. Ich videá dávaš často do pléna na facebooku ako poučenie z krízového stavu hudby, čo sa na nás hrnie :o)


J.S.S.K.: Samozrejme, každý, kto má rád hudbu, má v nej aj svojich obľúbencov, ktorí, či chce, či nechce, zanechajú na ňom svoju pečať. Mňa najviac opečatili MC5, Iggy Pop & Stooges, Damned, Ramones... a iní.


Red.: Čas punku praje. Každá svinstvo má svoju pozitívnu odozvu v hudbe. Čo ty na to?


J.S.S.K.: Čas momentálne najviac praje korporáciám a silám, ktoré tento svet držia za gule. Keď sa pozerám na Facebook, ako tam ľudia prezentujú svoje názory a bojujú medzi sebou, vytvárajú rôzne tábory a názorové skupiny, vôbec sa nedivím, že je ľudí tak ľahučké ovládať. Tu dvojnásobne platí to staré: Rozdeľuj a panuj. Ľudia už ani viac rozdelení snáď byť nemôžu a to ich najviac oslabuje. Keď sa na toto všetko pozerám, napadajú ma slová prorokov: Nech padne veľký Babylon!


Na potvrdenie slov Jeho Skromnosti S.K. ponúkam dva texty z debutového albumu Jeho Skromnosť & Personál  - "Žiadny rešpekt!"


Nech padne veľký Babylon.

Mediálny smog, kultúra tuposti!

Nech padne Babylon!

Falošný boh, slávnosti márnosti!

Nech padne Babylon!

Kvantá tovaru a život v záložni

Ilúzia slobody – na úver zámožný

Rukojemníci bánk, moderný otroci

Paranoia a konšpirácie

Vojny v mene demokracie

Nech padne veľký Babylon kričia proroci

Televízna emócia, klon klonuje klon!

Nech padne Babylon!

O každom Tvojom kroku informovaný je On!

Nech padne Babylon!

Veľký brat sa stále pozerá

Veď aj v Tebe sa možno ukrýva

Jeho potenciálny nepriateľ

Tvoj život sa na hard-disk ukladá

Video, audio, všetko čo sa dá

Si ďalší živý pohyblivý ciel

 

Bludný kruh

V podzemí starej štyrky sedia tisíc rokov

vôbec nič sa nezmenilo, tu posledný pes zdochol.

V zažltnutých stenách sú vyryté ich príbehy

Stará štetka urobí ťa za poldeci bez nehy.

A roky sa vlečú

do kanála tečú

vír sa točí v bludný kruh.

V nadzemí tiež nič nové, furt tie isté istoty

reklamy a seriály, do roboty a z roboty.

Vymaniť sa treba z podpriemerných pomerov

Zobrať ďalšiu pôžičku na splácanie úverov.

A roky sa vlečú

do kanála tečú

vír sa točí v bludný kruh.

Na rohu v starej štyrke, barman stoly utiera.

Vonku je to na hovno, jak sladké je tu zomierať!

Cez dym bliká obrazovka, jej farebné príbehy

a stará štetka urobí ťa za poldeci bez nehy

A roky sa vlečú

do kanála tečú

vír sa točí v bludný kruh.

pred niekoľkými sekundami...


Kapelu Jeho Skromnosť & Personál založil Sveťo Korbeľ v roku 2013. Prvý rok fungovala ako Cukor a bič. Okrem nehosú v kapele  Martin "Štulo" Štulajter a bratia Kubo a Jano Hrčkovci. Jeho Skromnosť & Personál vydáva v týchto dňoch debutový album Žiadny rešpekt!

Termíny turné kapely Jeho Skromnosť & Personál:

25. septembra - Trnava, City Club, hosť: The Wilderness

26. septembra - Bratislava, Randal Club, hosť: The Wilderness

29. septembra - Nitra, Frankie Rock Club, hosť: Shadow of Television

3. októbra - Stupava, Areál Stupavarského pivovaru, Deň otvorených dverí

9. oktobra - Banská Bystrica, Klub 77, hosť: Shadow of Television

10. oktobra - Nové Mesto nad Váhom, Klub Za Rampami, Happy punk 3

 

Za rozhovor ďakuje MN

Foto: Jeho Skromnosť Svetozár Korbeľ