profily
Xindl X - Od marazmu k orgazmu a späť

V Čechách má skrátka pesničkárstvo tradíciu. Od táborákových odrhovačiek o opustených vtáčatách, cez politické protest songy až po novodobých pesničkárov, ktorí si nedávajú servítky pred ústa a poriadne hlučne povedia to, čo v tomto svete vidia. Nekorunovaným (napokon o žiadne inaugurácie by asi aj tak nestál) kráľom súčasných pesničkárov je Odnřej Ládek pôsobiaci pod pseudonymom Xindl X.
K tomuto menu viedla dlhá cesta. Študent scenáristiky, copywriter v reklamných agentúrach zakladal jednu skupinu za druhou. Najdlhšie sa ohrial v Já a brácha a v Jupí Tralala. Tu niekde začína vznikať aj Xindlov dnešný repertoár s typickým drsným slovníkom, vďaka ktorému ho neskôr zaškatuľkovali ako rapera s gitarou. V skutočnosti toho Xindl X s rapom až tak veľa spoločného nemá. Samozrejme, jeho hudba, podobne ako rap, kladie primárny dôraz na textovú stránku, no na rozdiel od raperov používa Xindl X poéziu (hoci priznajme svojráznu). V tomto smere sa teda o Xindlovi X dá naozaj dá hovoriť viac ako o pesničkárovi.
Zlomovým rokom bol 2007, kedy začal so svojim repertoárom vystupovať jednak sólovo aj so skupinou. Výrazne mu pomohlo založenie profilu na stránke Bandzone. Práve vďaka tejto stránke sa jeho skladba o vypočítavom anjelovi Anděl dostala do povedomia verejnosti. Jsem anděl, co tě dostal na povel/ Ale mám-li tě vzít do nebe/ Chci z toho něco pro sebe. Samozrejme, nie všetci prijali túto skladbu s nadšením. „ Ja si myslím, že svojou hudbou podporujem kresťanské hodnoty. Pritom z cirkevných radov sú také hlasy „hlavne nehrajte tú pesničku Anděl“ a pritom tá pesnička poukazuje na vytrácanie morálnych hodnôt. Takže je to také trošku zvláštne, že práve tí ľudia, ktorých ja obhajujem majú potrebu moralizovať.“
Andělom sa však provokovanie len začalo. Album Návod ke čtení manuálu, ktorý vyšiel ku koncu roka 2008 obsahoval skladby s ešte drsnejšími textami. Ľudia hnaní pudmi, trpko- smiešne postrehy zo spoločnosti a v konečnom dôsledku strašný pocit samoty. Samozrejme, nie všetci boli schopní a ochotní prijať toto zrkadlo dnešného sveta, no Xindlovi X sa a napriek kontroverznosti plnili koncerty a ale získal aj nomináciu na ceny českej hudobnej akadémie Anděl.
V tomto roku sa Xindl X pustil do tvorby svojho druhého albumu. Podľa jeho slov sa aj na ňom dočkáme podobného slovníka a tematiky. „Obúvam sa zas do tém spoločenskej kritiky a spoločenskej sebakritiky, ale je tam predsa len trošku širší záber. Prvý singel by mal byť o McDonaldizácii medziľudských vzťahov – pieseň Láska v housce. Ale určite pestrejší bude hudobne pestrejší. Je tam viac spievaných vecí a v aranžmánoch si chceme robiť výlety aj inam, než čo zvládneme hrávať naživo. Mal by tam byť napríklad sláčikové kvarteto alebo nejaké sample.“
Eses
reklama
späť
ďalšie profily
No Name
30. 03. 2009 13:14 - Pred pár rokmi nekompromisne najpopulárnejšia slovenská skupina, ktorú absolútne všetci.. viac
Hex
30. 03. 2009 12:42 - Kedysi pionieri slovenskej alternatívnej hudby, ktorí počas celej svojej kariéry nezapreli.. viac
Zlé dievča Amy Winehouse
30. 03. 2009 10:40 - Kto ju počul spievať, nezabudne na ňu. Amy Winehouse patrí k tým speváčkam, do ktorých sa.. viac
Diana Ross oslavuje 65. narodeniny
26. 03. 2009 15:44 - V americkom Detroite, známom výrobou automobilov aj dobrej, hlavne černošskej hudby, sa.. viac
Balkánsky hudobný mág Goran Bregović ...
20. 03. 2009 09:40 - Balkánsky hudobník a skladateľ Goran Bregović oslávi v nedeľu 22. marca 59. narodeniny... viac
Pred 90 rokmi sa narodil jazzman Nat ...
18. 03. 2009 11:11 - Priaznivci džezovej hudby si dnes pripomínajú 90 rokov odo dňa, keď sa narodil spevák,.. viac
Dora jedna bláznivá!
16. 03. 2009 08:50 - Povedalo a napísalo sa toho o nej veľa. Koniec–koncov je o čom. Kedysi, ešte ako dcéra.. viac
Para – všetko, čo len chcete počuť
09. 03. 2009 13:07 - Ich koncerty bývajú plné. Vyhecovaný dav zvyčajne skáče do rytmu spevných refrénov a.. viac



news


















