súvisiace

schovaj albumy  (3)

schovaj foto interpretov  (1)

schovaj infomix  (1)

schovaj klipy  (26)

schovaj lyrics   (27)

schovaj news  (90)

schovaj tabulatúry  (2)

schovaj téma  (12)

 
katalog vstupenky
 
 
27. 05. 2012
- DOXXbet aréna Žilina - Žilina
 
 
29. 05. 2012
- Mestská športová hala Prešov, Prešov
 
 
30. 05. 2012
- Aréna Brezno, Brezno
 
 
katalog e-shop
 
Majk Spirit
Majk Spirit
Nový človek
HURTS
HURTS
HAPPINESS
PERRI, CHRISTINA
PERRI, CHRISTINA
LOVESTRONG
 
 

profily

Rihanna – istota vo svete najvyššieho popuRihanna – istota vo svete najvyššieho popu


Rihanna – istota vo svete najvyššieho popu
06. 12. 2011 14:22

Rihanna je ako chameleón. Čo album to nový, spravidla odvážnejší imidž, ktorý ide ruka v ruke s hudobným vývojom. Veci pridáva na vážnosti fakt, že táto barbadoská krásavica  chrlí albumy rok po roku. A tak kým Beyoncé a Alicia Keys kočíkujú, Lady Gaga sa čoraz viac vháňa do slepej uličky vlastnej šialenosti a Britney nestojí za reč, zostáva Rihanna ako jedna z mála istôt vo svete najvyššieho popu.  

Tá, ktorú dnes poznáme len ako Rihannu, sa narodila v roku 1988 na karibskom ostrove Barbados ako  Robyn Rihanna Fenty. Robyn vyrastajúca v rodine skladníka a účtovníčky oplývala talentom na tanec a spev už od malička. Navyše, po svojej mame zdedila aj fešnosť a tak sa dalo predpokladať, že je predurčená na veľkú kariéru. V pätnástich, tesne potom, ako sa jej matka rozviedla s otcom dlhodobo závislom na drogách a alkohole, založila so svojimi spolužiačkami prvú dievčenskú skupinu a zhruba v tom istom čase vyhrala aj domácu súťaž krásy. Toto však boli len maličké rozbehy, ktorými  sa Rihanna pripravovala na svoju podstatne väčšiu misiu.

V lete 2003 pomohla snaživej, mladučkej Rihanne aj šťastná náhoda. Producenta Evana Rogersa, ktorý na Barbadose dovolenkoval so svojou manželkou, spájal s Rihannou spoločný známy. Po vzájomnom predstavení pozval Rogers Rihannu na konkurz a po jeho absolvovaní bolo jasné, že táto speváčka musí vydať album. Exotický, nie však neprijateľný zjav, neprehliadnuteľný talent, húževnatosť, ale aj schopnosť prispôsobiť sa, to všetko naznačovala sľubný štart. V roku 2005, teda v čase keď mala Rihanna sladkých sedemnásť, jej vyšiel prvý album s názvom Music of the Sun. Pravdu vraviac, debut bol dobrý len na to, aby sa svet dozvedel  o tom, že nejaká Rihanna existuje.  Rihanna na ňom síce spievala  pekne, čisto, ale žiaľ ešte nedisponovala takým hlasom, ktorý by ju na prvé počutie odlišoval od ostatných luxusných krások. Roger tiež produkoval album pekne a čisto, ale žiaľ nedisponoval schopnosťou  napísať hit, ktorý by album na prvé počutie odlišoval od ostatných albumov podobného typu. Singel If It's Lovin' That You Want zabodoval v austrálskej hitparáde a to bolo všetko. Napokon, hudba debutu nebola ešte vyprofilovaná na západný pop. Išlo o zmes reggae, r'n'b, soulu, popu a karibskej hudby. K tomuto všetkému sa síce Rihanna okľukou dostane neskôr a veľmi úspešne, no to už budú veci celkom iné.  O osem mesiacov neskôr bol na svete už druhý album s názvom A Girl Like Me. A Girl Like Me bolo v podstate len plynulým pokračovaním debutu Music of the Sun. Tí istí tvorcovia piesní, ten istý producent, ten istý štýl a ten istý nevyužitý potenciál. Album sa síce celkom slušne predával, ale ešte stále to  nebol ten produkt, ktorý by z Rihanny spravil hviezdu. Ak A Girl Like Me niečo priniesol, potom to bola skutočnosť, že sa na ňom nachádzalo aj niekoľko r'n'b balád v ktorých Rihanna zasvietila.



Skutočný úspech však prišiel až v roku 2007. To začala Rihanna spolupracovať s naozaj veľkými menami. Timbalandem, Jay-Z alebo Justinem Timberlakem boli kvalitnou zárukou toho, že albumu sa bude dariť a že Rihanna, ktorá sa medzičasom pochopiteľne presťahovala do USA, oslní.  Najväčším hitom albumu Good Girl Gone Bad sa stala pesnička Umbrella, ktorú pre Rihannu zložil team Jay-Z, Kuk Harrell, The-Dream, Christopher "Tricky" Stewart. Pravdu vraviac, Umbrella patrila a patrí k tým skladbám, ktorá po dobití hitparád vo všetkých krajinách západného sveta, začala vďaka výraznému vokálu liezť unikátne na nervy. Na druhej strane je pravda, že keby to bola zlá skladba, pravdepodobne by ju neprespievalo a nezremixovalo toľko hudobníkov počnúc OneRepublick  cez My Chemical Romance až po Taylor Swift. Albumu Good Girl Gone Bad sa predalo okolo sedem miliónov kusov.

Okrem slávy, množstva nominácií a predaných albumov sa o Rihanne nasledujúceho roku začalo hovoriť aj v inej, nie veľmi príjemnej súvislosti. Vtedajší priateľ Chris Brown ju v predvečer udeľovania Grammy Awards napadol a zbil tak, že sa Rihanna nemohla ukázať na verejnosti. Rovnako ako Chris Brown, ktorý bol po incidente zatknutý.  Nasledovný rozchod dvojice bol samozrejmosťou, rovnako ako verejné kajanie z Brownovej strany.

V roku 2009 vydala svoju doposiaľ poslednú štúdiovú nahrávku Rated R. Viditeľne a počuteľne tmavší a krutejší album sa stal prelomovou udalosťou v jej tvorbe. Ústrednou témou skladieb sa stali nevydarené vzťahy a násilie. Rated R  však  nebol srdcervúci plač obete. Bol to výňatok z policajnej správy. Chladný, pôsobivý a trochu naháňajúci strach a opätovné využitie reggae a dancehallu veci len prospeli.



Nestačila ešte ani opadnúť sláva hitov Russian Roulette a Rude Boy, tobôž dorásť nakrátko ostrihané vlasy a bol tu nový album Loud. Dlhé červené vlasy, temnota nahradená provokáciami S&M, Cheers (Drink to That) či Man Down. Album bol doteraz jej najúspešnejším počinom. Pestrý a úspešný mix tanečných kúskov, veľkolepých balád, provokatívnych videoklipov k Rihanne pritiahol všetkých fanúšikov, ktorým v pope začala chýbať výrazná ikona s ktorou sa dá stotožniť. Aktuálny album Talk That Talk pokračuje v trende príklonu k tanečnej hudbe. Spolupráca s Calvinom Harrisom ale aj s The xx sľubuje veľký hitový potenciál.

Eses


reklama

 
 
hodnotenie:
 
priemerné hodnotenie:
3.1
 

späť

Diskusia k článku (0)
 
 

ďalšie profily

 profily
Norah Jones  - stále tá istá, stále lepšia

Norah Jones - stále tá istá, stále l...

24. 05. 2012 12:31 - To, že má na viac než na džez, už dokázala. Skrátila si vlasy, ukončila dlhoročný vzťah,.. viac

 
 profily
Damon Albarn – workoholik génius

Damon Albarn – workoholik génius

22. 05. 2012 09:59 - Desať rokov dozadu som videl jeden rozhovorom s Damonom Albarom. Novinárka sa ho opýtala, aké.. viac

 
 
 profily
The Dandy Warhols – hudba pre povaľačov s dobrým vkusom

The Dandy Warhols – hudba pre ...

17. 05. 2012 10:45 - Príbeh kapely so zvláštnym názvom The Dandy Warhols sa začína v roku 1994 v americkom meste.. viac

 
 profily
The Cribs – od priamočiareho k rafinovanému

The Cribs – od priamočiareho k rafinov...

15. 05. 2012 12:22 - Dvojičky Gary a Ryan doplnené ich mladším bratom Rossom. To presne sú The Cribs. Priezvisko je.. viac

 
 
 profily
Marina and the Diamonds - diamantíky na korunke primadonny

Marina and the Diamonds - diamantíky na ...

10. 05. 2012 16:45 - Keď  pred dvomi rokmi vydala svoj debut posvätení záujmom ankety BBC Sound Of 2010,.. viac

 
 profily
Marylin Manson – spevák, textár, herec, umelec, génius, strašidlo

Marylin Manson – spevák, textár, ...

08. 05. 2012 06:44 - Stať sa rockovou hviezdou nie je až tak neobvyklé prianie obyčajného Američana. Treba.. viac

 
 
 profily
Chairlift – keď je dvojka lepšia ako trojka

Chairlift – keď je dvojka lepšia ako ...

04. 05. 2012 12:33 - Možno si už začínate myslieť, že mužsko-ženské dvojice spestrujúce si život synthpopom.. viac

 
 profily
Graham Coxon – stratil Blur, ale našiel sám seba...

Graham Coxon – stratil Blur, ale ...

26. 04. 2012 10:53 - Graham Coxon bol až do roku 2002 neoddeliteľnou súčasťou kapely Blur. Myslieť si však, že.. viac

 
 
 profily
Jason Mraz - naivita povýšená na umenie?

Jason Mraz - naivita povýšená na umeni...

24. 04. 2012 10:33 - Jason Mraz patrí k tým spevákom, ktorých majú radi všetci. Kritici si mädlia ruky, lebo.. viac

 
 profily
Katie Melua – najbohatšia neznáma speváčka

Katie Melua – najbohatšia neznáma spe...

19. 04. 2012 15:38 - Hoci Katie Melua nepatrí medzi najvýraznejšie vývozné artiklu Británie a u nás je takmer.. viac

 
 
 

 1 / 33  >  >>