Vie, že to prichádza. S dvoma filmami, novým albumom a medzinárodným mega-turné môže Vanessa Hudgens pocítiť blížiaci sa cyklón. Šialenstvo médií, zmätok z rôznych časových zón, rev fanúšikov v aréne: to všetko je súčasť balíčka. Devätnásťročná speváčka je na toto však viac než pripravená. Ako potvrdzuje jej nový album Identified od Hollywood Records CD, Vanessa Hudgens dospela, odhalila úroveň sofistikovaného umenia, ktorým dokáže vzrušiť oddaných fanúšikov a taktiež pritiahnuť nových.

Pracujúc s áčkovými pesničkármi a producentmi ako JR Rotem, Dr. Luke, Tim James & Antonina Armato, Vanessa striedala na novom albume žánre. „Tento krát som spravila to, čo som sama chcela,“ hovorí. „Vždy som mala zálusk skôr na viac soulovú či jazzovú hudbu, a tak som sa chcela uvoľniť a prísť s hudbou, ktorú odo mňa ešte nikdy nikto nepočul.“ Nepreháňa. Pre tých, ktorým je blízke jej sladkasté predstavenie z „High School Musical“ filmov – ktoré ju vystrelili medzi hviezdy – alebo jej debutové CD z roku 2006 „V“ má Vanessa v zálohe pár šťavnatých prekvapení.

Prvý Vanessin singel aj video „Sneakernight“ je zábavné a funky zároveň a môže skončiť ako najtrvácnejší hit albumu. Vanessa hovorí: „Tanec v teniskách je lepší. Túto moju stránku ľudia nemohli vidieť. Dokážem nakopať zadky!“

Identified štartuje s „Last Night“, rytmický začiatok, v ktorom Vanessa spieva za hranicami svojich doterajších melódií. „Zamilovala som si ju v momente, ako som ju prvýkrát počula,“ hovorí o piesni. „Je naozaj spletitá a zábavná, niečo, čo nepočujete veľmi často.“ Okrem toho, že je Vanessa známa ako speváčka a herečka, je tiež výbornou tanečníčkou, takže pre svoj nový album pripravila aj výbušné tanečné tracky ako „Hook It Up“, „First Bad Habit“ a titulný track „Identified“.

Vďaka „Don't Ask Why,“ „Don't Leave“ a srdečnému „Paper Cut“ nie je album chudobný na balady. Vanessa tvrdí, že balady sú jej silnou stránkou. „Rada ukazujem tú zraniteľnú stránku,“ poznamenáva. „V pozícii, kedy nad vami prevezme kontrolu láska a vy ju už viac neviete ovládať, sa nájde mnoho dievčat.“

Piesne ako „Party on the Moon“ a hip-hopom-ochutená „Amazed“ tlačia Vanessu do popredia súčasných popových interprétov. Vanessa ukončuje album s „Gone with the Wind“ – vážne lamentovanie ohľadom prebudenia sa z falošnej lásky. Text piesne hovorí o sebavedomej žene, ktorá sa vykľula z naivného dievčaťa.

Znie to povedome? Je to Vanessa Hudgens, koho preslávila úloha vo filme z roku 2005 pre TV Disney Channel „High School Musical“. Odvtedy Vanessa dokázala či už vo filme, či v hudbe, že zvládne zaujať aj mladé aj dospelé publikum.

Už od ôsmich rokov preukazovala talent mimo jej veku. Začínala s oblastnými producentmi populárnych muzikálov, neskôr sa Vanessa aj so svojou rodinou presťahovala do južnej Kalifornie, aby splnila svoje sny. Po kritikou prijatom debutovom filme z roku 2004 „Thirteen“ bola Vanessa obsadená i vo filmoch „Thunderbirds“, v televíznom projekte „Quintuplets“, „Still Standing“, The Brothers Garcia“ a v „The Suite Life of Zack and Cody“.

Všetko sa však zmenilo premiérou filmu Disney Channel movie v januári 2006 „High School Musical“, v ktorom stvárnila Gabriellu Montez. Film okamžite získal šťavu, splodil úderný soundtrack, otvoril celosvetovú koncertnú šnúru, predstavenie vo Svete Walta Disneyho a dokonca i sériu kníh. Z Vannessy a jej kolegu Zaca Efrona to urobilo superstar.

„Vôbec sme to netušili,“ odpovedá Vanessa na otázku, či si počas natáčania filmu uvedomili, že sa podieľali na vzniku kultúrneho fenoménu. „Jednoducho sme sa zabávali: decká robili to, čo majú najradšej, a vzniklo z toho niečo ohromné.“

Vanessino debutové CD „V“ čoskoro nasledovali single ako „Come Back To Me“ a „Say OK“. Zopakovala úlohu Gabrielly, tento krát v „High School Musical 2“, ktorý mal premiéru v Disney Channel v aguste 2007. V tento mesiac bola Vanessa menovaná ako skokan roka v Teen Choice Awards 2007. Dokonca podpísala zmluvy na reklamy s firmami Neutrogena a Mark Ecko.

V rámci svojej hereckej kariéry sa Vanessa objavila aj v „High School Musical 3“, ktorý spájal hercov z oboch predošlých filmov. „V maturitnom ročníku sme sa opäť všetci stretli,“ hovorí. „Je to dosť šialené s toľkými piesňami a tancami. Stále jednoducho pridávame.“ Vanessa bude tiež hrať v komédii „Rock On“ popri Alyson Michalka, Gaelan Connel a Lise Kudrow. Hrá tu Sam, 15-ročnú stredoškoláčku s pretrvávajúcou láskou k hudbe. „Je to zábavný film o priateľstve,“ hovorí Vanessa. „Teraz musím hrať kompletne iný charakter, ktorý je pokojnejší a oveľa náladovejší.“

V skutočnom živote nemôže byť Vanessa nadšenejšia, hlavne po vydaní albumu Identified. Nielenže sa vďaka nemu dostala medzi súčasných popových spevákov, ale tiež ukazuje cestu, ktorou by sa stúpajúca nadaná hviezdička mala uberať. „Som naozaj šťastná a vďačná za toľkých fanúšikov a podporu, ktorú mi všetci dávajú,“ hovorí. „Cítim, že som sa v živote dostala do úžasného bodu. Dúfam, že si všetci vychutnajú môj album, lebo ja som si vychutnávala jeho tvorenie.“

Last Night

Paper Cut

MF, zdroj EMI,foto SITA