Najvyššou výpovednou hodnotou o kvalite hudobnej kapely je možnosť s každým ďalším albumom napísať, že je tým najlepším. Takýchto zjavov nie je mnoho ani vo svete a tak je skvelé, že jeden z členov tejto kategórie pochádza zo Žiliny. Pätica Swan Bride vydala svoj tretí albumom Swan Songs len nedávno. Čo mu predchádzalo a prečo má len šesť skladieb, sme sa porozprávali s Maťom (spev) a Fuxom (basa).

MO:    Počas nahrávania predchádzajúceho rovnomenného albumu ste sa ako kapela pohybovali až na hrane úvah o budúcnosti Swan Bride. Ako ste sa cez tieto problémy preniesli?


M:    Nešlo u nás o nejaké úvahy o reálnom konci, skôr sme sa pohli vo svojich životoch (svadba, deti, práca, atď...). Museli sme si zvyknúť na to, že už nie sme spolu tak často a že je pre nás kvôli povinnostiam ťažšie sa stretnúť, než v minulosti. Prejavilo sa to hlavne v tom, že to spoločné tvorenie a skúšanie už nebolo také intenzívne a v podstate sme Swan Songs z veľkej časti tvorili až v štúdiu. Museli sme sa naučiť fungovať viac akoby každý sám za seba. Aj keď Fuxo to celé usmerňoval.

MO:    Cítite od momentu ako ste sa vydali na alternatívnu cestu menší záujem ľudí, alebo promotérov? Aké máte odozvy na posledné dva albumy?

M:    Skôr sme riešili životné udalosti a preto sme bookovali a brali menej koncertov ako v minulosti. Určite sa zmenil aj charakter akcií, ktoré sme po vydaní tretieho albumu hrali. Odozvy ľudí sú rôzne. Jedným sa to zdalo až moc noisové, pomalé, zvukovo zastreté. Niektorým chýbal punk, aký sme robili predtým. Druhá skupina ľudí ocenila práve to, že sme sa niekam “pohli” v ústrety novému zvuku, že sme začali viac používať klávesy a šli sme po atmosfére a songwritingu. Začali sme viac hľadať náš charakteristický zvuk, než kopírovať iný. Ja som začal spievať iným spôsobom, ktorý som naznačil napr. v skladbe Miss Understanding. Na album odozvy ešte čakáme. Tie čo máme doteraz sú zatiaľ pre nás (prekvapivo) pozitívne.

MO:    Stále vás záujem kohokoľvek o vašu hudbu dokáže prekvapovať?


M:    Z môjho pohľadu určite áno, je to spätná väzba, že to čo robíme vyvoláva u ľudí nejaké pocity a dáva nám to energiu na pokračovanie, v tom čo robíme.MO:    Na Swan Songs je šesť skladieb. Prečo trvalo spraviť šesť pesničiek tak dlho?


M:    Primárne kvôli nedostatku času a potom chceli sme, aby to bolo pre nás čo najlepšie a preto sme prechádzali u niektorých piesní viacerými úrovňami. Povedal by som, že to je proste proces tvorby. Niekedy je tá prvá myšlienka, prípadne prevedenie, to pravé a niekedy proste musí vyrásť a prejsť si istým vývojom.

MO:    Kto v kapele je najčastejšie nespokojný? Kvôli komu sa musia veci robiť nanovo?

M:       Heh, asi najčastejšie Fuxo. Na jeho obranu, je to práve on, kto z nás má asi najkonkrétnejšiu predstavu ako ma daný song znieť. A ja mám najviac takeov a prerábok ako spevák. Najviac sa so mnou natrápia.

MO:    Pochádza niektorá zo skladieb na Swan Songs ešte z čias predchádzajúceho rovnomenného albumu? Keď nahráte album upracete si takpovediac stôl predtým ako začnete robiť nové veci, alebo sa isté nápady proste vyjasnia až neskôr?

F:    Nápady sú časom čoraz vzácnejšie, preto sa snažíme vyžmýkať každý jeden do sucha. Aj keby to malo znamenať, že z danej skladby nezostane kameň na kameni. Takže prakticky po každom albume máme čistý stôl. Ale na Swan Songs je predsa jedna výnimka. Originálna „skica“ k piesni Passerby, síce úplne iná, ale ako výsledok, existuje už päť rokov. 
 
Tu čítajte recenziu na album Swan Songs

MO:    Je skladba Limbo z nového albumu dôkazom vašej lásky v filmovej hudbe?

F:    Viem, kam mieriš, ale priamy úmysel za tým nebol. Možno podvedome to tak vypálilo, nakoľko aranž sme tu vôbec neriešili. Skladba sa akosi „zhmotnila“ na skúšobni. Hneď druhý take sme si nahrali na mobil a potom sme to len prehrali v štúdiu. Filmovú atmosféru to malo od začiatku. Text to možno ešte umocnil.

MO:    O čom je a ako vznikala skladba Circus People? Kto prišiel s nápadom použiť sláky?


M:     Circus People je vlastne taká zhudobnená báseň. Nápad vznikol ako Fuxova reakcia na  text, ktorý som napísal. Sláky sme tam mali v pláne dať hneď od začiatku. S nápadom nahrať ich tam live prišiel náš kamarát Robo Andrejko, ktorému patrí štúdio  Wasteland, kde sme album nahrávali. Vďaka mu aj za to, že nám pomáhal s nahrávaním a mixovaním.

Swan Bride: museli sme sa naučiť fungovať každý sám za seba


MO:    V recenzii na Swan Songs som o Circus People a Passerby napísal, že sú to pesničky, ktoré vám otvárajú nové dvere alternatívneho popu. Ako veľký kompromis by to bol pre kapelu keby nahrá Swan Bride album pokojných pesničiek?

F:    Kompromisy robíme len na individuálnej úrovni. Ako kapela nie. Ak by prišlo na album pokojných pesničiek, tak by to bolo z dôvodu, že to tak cítime. Nie cielene. Kalkul, alebo zámer je v našom prípade aj tak bezpredmetný a navyše komplikovanejší, ako robiť veci intuitívne. Neviem, či by sme boli schopní urobiť skladbu “na objednávku”. Tak dobrí nie sme. Kopírovanie nám tiež moc nejde. Čo je v podstate oslobodzujúce. Vždy vznikne niečo, čo nebolo plánované a výsledok prekvapí aj nás samotných.

Text: Miroslav Ondřejíček
Foto: Katarina Acel Galikova