Koncert americkej legendy Faith No More si v Bratislave nemohol nechať ujsť žiaden hudobný fajnšmeker. Vystúpenie rockerov zo San Francisca bola skrátka tohtoročná nutnosť. Po prvé preto, že len pred pár dňami vydali po 18 rokoch štúdiovku Sol Invictus, no a potom lebo chýry o vynikajúcej šou a kvalitnom živom prevedení, sa oplatí vždy počúvnuť. Kapele navyše predskakovali dve kvalitné formácie, ktoré však utrpeli príliš skorým časom.

Málokedy sa stane, že predskokani začnú hrať tesne po šiestej. Vtedy sa totiž väčšina fanúšikov ešte len vracia z práce, aby vymenili obligátnu košeľu za tričko a stihli si rozpustiť vlasy pred večerným headbangovaním. Bohužiaľ tentokrát to vyšlo presne tak. Preto sa prvá kapela, slovenskí predskokani Mofokiller, mala šancu predviesť len pred relatívne skromným publikom. Bratislave predstavili svoj nedávno vydaný debut Väzby a s ním aj single Čierny dym či Slapjack. Kapela z Prievidze však rovnako ako ich kolegovia z Red Fang, utrpela zlým ozvučením. To bolo oproti Faith No More nastavené oveľa tichšie. A aj keď je to praktika pomerne zvyčajná, nestáva sa často, že by bol rozdiel počuť až tak výrazne. Skvelý koncert predviedli aj heavy metalisti z Portlandu. Red Fang si zaslúžil pozornosť aj vďaka skvelo prevedeným hitom, od  Blood Like Cream či Wires, až po záverečnú vypaľovačku a hádam najväčší hit zostavy Prehistoric Dog. Na pódiu pôsobili hudobníci ako doma a setlist nastavili veľmi vyvážene. Problémom však bolo, že pri predskokanoch, bola slabo nastavená basgitara. To sa však zmenilo s príchodom headlinera večera.

Skvelá atmosféra a nezabudnuteľná šou: Faith No More ohúrili Bratislavu

Keď sa o pol deviatej na pódium dostavila zostava Faith No More, na čele s Mikom Pattonom, NTC už praskalo vo švíkoch. Práve vďaka nemu sa stal koncert až neuveriteľne strhujúci. Dokázal ho spolu so svojimi spoluhráčmi potiahnuť nielen zo speváckej stránky, ale ako máloktorý frontman potiahol kapelu aj bez prílišného „hypovania“. Vystačil si len so svojou charizmou a spevom, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna hviezda hocijakého žánru. Patton totiž najmä pri pomalých skladbách, ako napríklad pri najväčšom hite zostavy Easy, sa dokázal žánrovo úplne oddiferencovať od predchádzajúcich rockových peciek. Easy však nebol zďaleka najsilnejší moment koncertu. Ten prišiel aj vďaka skladbe Midlife Crisis, či skladbe z aktuálneho albumu Sol Invictus Superhero.  Viac než polovica koncertu tvorili pesničky práve z poslednej štúdiovky. Zazneli aj skladby ako Motherfucker či Last Cup Of Sorrow, ktorá ale zaznela pod tónom. 

Skvelá atmosféra a nezabudnuteľná šou: Faith No More ohúrili Bratislavu

Príjemne pôsobil aj fakt, že koncert sa konal takmer na deň presne, ako ten pred 22 rokmi v bratislavskom amfiteátri. Kapela vtedy práve vydala svoj, dnes už legendárny, album Angel Dust. Mike Patton si zaspieval len štyri skladby. V stredu ich slovenskému publiku predviedol dvadsať. Jediná vec, čo by sa koncertu Faith No More dala vyčítať, sú trochu nešťastne zvolené prídavky. Nezaznel napríklad hit We Care a Lot, ktorý by mohol podčiarknuť skvelú atmosféru celého koncertu. Namiesto toho sme počuli o niečo slabší cover Burta Bacharachana This Guy's in Love With You či From The Dead.
Napriek tomu, sa tomuto koncertu dá vytknúť len máločo. Od perfektnej atmosféry, výborných predskokanov, cez krásnu kvetinovú scénu až po celkovo vyvážený setlist a skvelé prevedenie, bolo takmer všetko vyšpičkované do dokonalosti. Možno až tradične na zlé a drahé pivo. Nuž, ale nič nemôže byť dokonalé.

Skvelá atmosféra a nezabudnuteľná šou: Faith No More ohúrili Bratislavu

Setlist:

Motherfucker 
From Out of Nowhere 
Caffeine 
Evidence 
Epic 
Black Friday 
The Gentle Art of Making Enemies 
Midlife Crisis 
Everything's Ruined 
Chinese Arithmetic 
Easy 
Last Cup of Sorrow 
Separation Anxiety 
Matador 
Superhero 

Prídavok

Ashes to Ashes 
Sol Invictus 
This Guy's in Love With You 

2. prídavok

From the Dead 
Introduce Yourself

Text: Kristína Jurčišinová
Foto: TASR