Nie každá rozbitá hotelová izba, agresívne vystupovanie pred  kamerami, striedanie nálad či hodinové meškania začiatku koncertov znamená divoký spôsob života rockovej hviezdy. Ani texty plné divnej temnoty, ktorých metaforám rozumie azda iba ich autor, nemusia svedčiť o umeleckom nadaní. Psychiatri radia tvorivých ľudí a umelcov do najrizikovejšej skupiny ľudí, ktorí trpia duševnými poruchami. V kombinácii s drogami, nesprávnou životosprávou a alkoholom sa tak mnohí hudobníci veľmi ľahko stávajú obeťami psychických chorôb, najmä schizofrénie. 


Dôkazom je napríklad smutný koniec života prvého speváka kapely Pink Floyd Syda Barreta. Tento protagonista londýnskej psychedelickej éry síce na tomto svete oficiálne skončil v roku 2006, kedy zomrel, ale jeho umelecká hviezda zhasla dávno predtým. Už pred niekoľkými desaťročiami. Atraktívny chlap po odchode z Pink Floyd nahral dva sólové albumy. 


Už s riadnou nadváhou a prázdnym pohľadom sa objavil medzi členmi Pink Floyd pri nahrávaní  Wish You Were Here. Bolo jasné, že už nič nebude ako predtým. Nečakaná návšteva Syda v štúdiu inšpirovala zvyšných členov Pink Flyod k napísaniu nádhernej skladby Shine on you crazy diamond. 


S LSD experimentoval aj Peter Green, slávny gitarista a zakladateľ blues - rockových Fleetwood Mac. V sedemdesiatych rokoch podstúpil liečbu elektrickými šokmi. Skutočný návrat do reality pre neho znamenali až 80. roky. S pomocou brata začal opäť hrávať a hráva doteraz. 


Divoký priebeh mala schizofrénia u štúdiového bubeníka Jima Gordona (Beach Boys, Eric Clapton, Joe Cocker). V roku 1984 mu vnútorné hlasy nahovárali, aby sa zbavil matky. Nechcela mu dovoliť v noci búchať do bubnov. Jedného dňa ju ubil kladivom. Dostal 16 rokov väzenia. Lieči sa doteraz na psychiatrii.  


Z paranoidnej schizofrénie sa neúspešne pokúšali dostať Rocky Eriksona. Na počiatku mala jeho posadnutosť vesmírom priaznivý vplyv na tvorbu a hľadanie nových zvukov v gitarovej hudbe. Neskôr bol hlboko presvedčený, že je infiltrovaný Marťan. V 80. rokoch našli v jeho dome tisícky neotvorených listov a pohľadníc. Všetky ukradol susedom. S podporou iných muzikantov sa postavil znovu na pódium a v roku 2010 ako tak normálny vydal sólový album. 


Poly Styrene, jemne povedané uletená speváčka z X Ray Spex, nikdy nechcela robiť nič iné, len hrávať v kapele. Mala 15 rokov a cestovala z festivalu na festival ako pomocníčka technikov.  Ako 16 ročná nahrala prvý singel. Potom však rok pred dvadsiatkou mala zjavenie. Dotkla sa jej ružová žiara z oblohy. Diagnostikovali jej schizofréniu. 


Celé osemdesiate roky strávila na striedačku na psychiatrii a na vidieku so stúpencami Hare Krishna. V deväťdesiatych rokoch sa liečila aj z bipolárnej depresie. Zomrela 25. apríla 2011. Ďalšia „riot girrrl“ Kat Bjelland z kultovej Babes In Toyland trpí ťažšou formou schizofrénie a má roztrojenú osobnosť. Jej výraz a pohľad je však nezameniteľný. 


Reprodukcia kresby Syda Barreta je z webovej stránky www. israel.7narabe.net