Cesta k zozbieraniu materiálu k debutovému albumu bratislavskej kapely Saténové ruky začala už pred troma rokmi hneď na ich prvej skúške. Bozkávam je súhrnom všetkého podstatného čo sa medzi rokmi 2012 a 2014 v súvislosti s kapelou stalo. Je to debut veľmi očakávaný, už dopredu pozitívne uvítaný, určite nie zlý, ale v istom ohľade aj kúsok precenený.

Ak niečo na Bozkávam horí, tak je to mnohokrát vyslovené neodhadnutie tenkej hranice medzi "byť inšpirovaný" a "znieť takmer rovnako" ako už niekto predo mnou. Saténové ruky spievajú po slovensky. Ich cieľom je teda domáca scéna, no napriek tomu nie je úplne fér zľahčovať si cestu postupmi overenými zahraničím. Medzi negatíva albumu patrí aj prehnaná dĺžka niektorých skladieb. V každom prípade sú vyvažované výbornými slovenskými textami, ktoré neobsahujú jediný fonetický nezmysel a aj mnohožánrovou zmesou rocku, popu, garáže, punku či folku. Bozkávam patrí rozhodne k tomu lepšiemu, čo slovenská scéna za ostatných niekoľko rokov ponúkla. Ale nemožno sa tváriť, že rock and roll možno spraviť ešte aj v roku 2015 sviežo a neošúchane.

Najväčšou výhodou je potom celkom pochopiteľne prítomnosť tých skladieb, ktoré toho klasického rock and rollu až toľko nepobrali. Mám na mysli hlavne najlepšiu skladbu na albume - siedmu Spleen. Tá si vystačí, podobne ako Archívny Chlapec, len s akustickou gitarou a zvonkohrou, alebo jedenástu 5T, kde dôjde aj na milé zopakovanie piatich zásad prvej pomoci ticho, teplo, tekutiny, tíšiť bolesť a transport. Za zmienku zaiste stojí aj z počiatku akustická štvorka Fúzy, či aktuálny singel Dušan, za ktorý by sa nemusel veru hanbiť ani Kuko zo Slížov. Popri pôvodnom materiáli došlo aj na jeden podarený cover, kedy sa skladbe Where's Me Jumper?, pôvodne od írskych The Sultans of Ping FC, dostalo slovenského textu a aj názvu Kde mám bundu?. Debutový album Saténových rúk by mohol byť uzavretím jednej etapy kapely a zároveň odrazovým mostíkom pre niečo, čo by sa koniec koncov malo dať označiť ako ucelenejšie. Lebo pekný celok má k originálnosti bližšie, ako rozprávať o svojej kapele, že je nesprávnou odpoveďou na britpop.

Štvorica Bebe (basa, akustická gitara, spev), Kasko (elektrická gitara, basa, spev), Vlado Janček (elektrická gitara, spev) a Jozef Lipa (bicie) skrátka vkladá do Saténových rúk všetku svoju lásku k hudbe. Nerobia to naivne, len by mohli originálne texty doplniť ešte originálnejšou hudbou. Toľko moja žiadosť smerom k druhému albumu.


Názov albumu: Bozkávam
Interpret: Saténové Ruky
Vydavateľstvo: go2stage
Rok vydania: 2015
Žáner:  rock, pop, garage, punk, folk
Tracklist:

01. Had
02. Dušan
03. Duc-hovno
04. Fúzy
05. Mŕtvy muž
06. Po anglicky
07. Spleen
08. Debil a kráľovná
09. Prostredsong
10. Kde mám bundu?
11. 5T
12. Za istých okolností
13. Obyčajný deň
14. Príbor

Miroslav Ondřejíček