Radio_Head Awards sa stali takou malou-veľkou udalosťou roka. Malou preto, že ešte stále si na Slovensku len pomaly zvykáme na kvalitnú muziku. A veľkou zase preto, že ide o jediné rozdávanie cien za prínos do hudby na Slovensku. Rádio_FM znova ukázalo, že na to, aby odovzdalo sošky kvalitným umelcov, nepotrebuje červené koberce, veľké róby, ani nabubralú atmosféru. Do popredia sa tak dostala hudba. Ako dobre.

Len málokto zostal prekvapený, keď Jureš Líška, frontman kapely Fallgrapp, preberal prvú cenu za debut roka. Kapela, ktorá sa za posledných dvanásť mesiacov vyšvihla tak vysoko, ako máloktorý nováčik na Slovensku, si cenu za debut naozaj zaslúžila. Fanúšikovia však tento elektro-akustický projekt napokon ocenili až v štyroch kategóriách. Kapela tak premenila štyri zo šiestich nominácií. Umiestnila sa teda, aj v kategórii Album roka (Rieka), Singel roka (Vlasy) a Elektronická hudba (Rieka). Radio_Head Awards už tradične ukázali hudobné trendy minulého roku. Teda vlastne trend. V kurze je ambientná elektronika. 

Radio_Head Awards ovládli Fallgrapp, Cenu kritikov si odniesla Jana Kirschner


Jureš Líška preberá jednu zo štyroch cien, ktoré jeho kapela Fallgrapp na Radio_Head Awards získala

Objav roka

Sošku v kategórii Objav roka si odniesol Pišta Kraľovič za svoj novovzniknutý projekt FVLCRVM. Líder kapiel Uniques a NVMERI, minulý rok vydal svoju prvú EP platňu Notch. Ale svojich fanúšikov si rovnako, ako Fallgrapp, získal na letných festivaloch. Ešteže Radio_Head Awards nemajú kategóriu najlepšia koncertná kapela. Možno by medzi nimi nastal ostrý elektro rozstrel. V kategórii Album roka - Cena kritikov, uspela Jana Kirschner so svojou štúdiovkou Moruša čierna. Za speváčku však sošku prevzala Shina z vydavateľstva Slnko Records. Jana Kirschner sa z rodinných dôvodov ospravedlnila.

V bratislavskej Starej tržnici rozdali ceny aj v žánrových kategóriách. Sošky, ktoré podľa návrhu Bety Majerníkovej vyrobila Mira Podmanická, si odniesli aj Tu v dome (World music / Folk), Supa (Hip-Hop / Rap / R'n'B), ČAD (Hard & Heavy), Bratislava Hot Serenaders (Jazzová hudba) a Solamente naturali (Klasická hudba). Žánrové ceny nepriniesli tiež žiadne veľké prekvapenie. V backstagei však Pišta Vandal Chrappa mal chvíľu čas zapolemizovať si s moderátormi Tomášom Hudákom a Jurajom Tabačkom o tom, ako sa to jeho kapelám každý rok pekne strieda. Minulý rok totiž v rovnakej kategórii uspela jeho druhá zostava Vandali.

Radio_Head Awards ovládli Fallgrapp, Cenu kritikov si odniesla Jana Kirschner


Sošku v žánrovej kategórii Hard & Heavy si preberá frontman kapely Čad Štefan Chrappa

Cenu za prínos do hudby získal Marián Varga, ktorý si okrem sošky odniesol ako darček aj svoj portrét od maliara a ilustrátora Danglára. Za hudobný počin roka bol vyhlásený 40. ročník Bratislavských jazzových dní. Sošku si bol prevziať ich hlavný organizátor a zakladateľ festivalu Peter Lipa. Andrej Šeban bol zase ocenený zväzom SOZA za významný prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry.

Radio_Head Awards ovládli Fallgrapp, Cenu kritikov si odniesla Jana Kirschner


Marián Varga

Tržnica to zase nezvládla

Na ceremoniáli Radio_Head Awards aj tento rok vystúpilo niekoľko skvelých kapiel. A to počnúc Korben Dallas, Bad Karma Boy feat. Stroon, cez Tono S. a Beyuz, ktorí spolu s Billy Barmanom predviedli svoj najväčší hit Mŕtva Chémia, až po dvojicu Monikino Kino a Fallgrapp, ktorí na RHA vystúpili ako poslední. O priestoroch Starej tržnice si však ilúzie nerobme. Ide síce o  krásny a reprezentatívny priestor v centre Bratislavy, ale stále je to tržnica. S tou kovovou konštrukciou, ktorá nerobí vôbec dobrú akustiku a vibruje, si dokáže poradiť len máloktorý zvukár so cťou. Tento večer sa to podpísalo minimálne na skladbách prvých dvoch účinkujúcich.

Radio_Head Awards ovládli Fallgrapp, Cenu kritikov si odniesla Jana Kirschner


Portrét Danglára, ktorý si spolu s ocenením za prínos do hudby prevzal Marián Varga

Prehľad ocenených


Hlavné kategórie:

Album roka - Cena kritikov: Jana Kirschner - Moruša čierna

Album roka: Fallgrapp - Rieka

Debut roka: Fallgrapp - Rieka

Singel roka: Fallgrapp - Vlasy

Objav roka:
FVLCRVM

 

Žánrové kategórie:

World music / Folk: Tu v dome - Protichodné chute

Hip-Hop / Rap / R'n'B: Supa - Čierne dni

Elektronická hudba: Fallgrapp - Rieka

Hard & Heavy: ČAD - Čertova kovadlina

Jazzová hudba: Bratislava Hot Serenaders - Lonely Melody

Klasická hudba: Solamente naturali - Collection of Annae Szirmay-Keczer

 

Hudobný počin roka: 40. ročník Bratislavských jazzových dní

Cena nadácie Advance Investments: Tante Elze

Cena SOZA za významný prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry:
Andrej Šeban

Cena za prínos do hudby: Marián Varga