Americký gitarový mág Jimi Hendrix patrí do skupiny hudobných legiend ako Janis Joplinová, Jim Morrison, Jimi Hendrix či Amy Winehouse, ktoré spája predčasné úmrtie v mladom veku. Mali iba 2 7 rokoch. Hendrixov život vyhasol pred 45 rokmi, 18. septembra 1970, v Londýne. Podľa lekárskej správy sa udusil zvratkami v spánku po požití veľkého množstva alkoholu a práškov na spanie.
Ako spomienku vám ponúkam niekoľko nezabudnuteľných perličiek z jeho života. Najvplyvnejší a najtalentovanejší gitarista v dejinách sa narodil čistokrvnej indiánke z kmeňa Cherokee a černochovi. Jediným predmetom, z ktorého v škole prepadol, bola hudobná výchova. 
Ako mladíka ho kamaráti naučili hrať na gitaru za chrbtom a zubami. Takto akrobatil na javisku do konca života. Prvé vystúpenie s kapelou bez mena mal v suteréne synagogy. Po chvíli bláznivého hrania ich odtiaľ rýchlo vyrazili. 
Publikum ho milovalo vďaka jeho divokému štýlu hrania na praváckej gitare ľavou rukou. Aby nemusel ísť do basy za kradnuté autá, dal sa do armády. Ako výsadkár spal v službe a mal na háku všetky vojenské pravidlá. Po roku sa z armády dostal. 
Neskôr sa živil hlavne ako štúdiový hráč, mal za sebou aj nejaké tie koncertné šnúry. Jeho najväčší hit Hey Joe vyrazil dobiť svet z Londýna. Prvú gitaru zapálil na pódiu 31. marca 1967.  
Paul McCartney Hendrixa odporučil organizátorom festivalu pod názvom Monterey International Pop Music Festival. Film o festivale Montreney pop ukázal ako zapálil gitaru, potom ju horiacu rozmlátil a hodil do publika. Hendrixa nebolo možné v sláve zastaviť. Vrcholom, aspoň pre mňa, bola jeho povestná paródia americkej hymny na festivale Woodstock.
Jimi Hendrix, ktorý sa narodil 21. novembra 1942 v Seattli, býva označovaný za najlepšieho gitaristu všetkých čias, a to nielen pre inštrumentálne zručnosť, ale najmä pre hudobné novátorstvo. Extravagantný bol vystupovaním a zjavom, koncertoval v pestrofarebných kostýmoch a na gitaru hral nielen rzkami, ale aj inými časťami tela. Niekedy v ľahu, inokedy ju mal za krkom.
V 60. rokoch najskôr vystupoval v sprievodných kapelách amerických hviezd, akými boli napríklad Little Richard či BB King. Sólovú kariéru potom začal v Londýne v roku 1966. Celosvetový prielom v jeho kariére predstavoval festival v Monterey v roku 1967 a o dva roky neskôr zakončoval ako jedna z najväčších hviezd slávny Woodstock. 

MN  Foto:Corecommunityexperience.com