Hneď v momente, kedy sa ku mne dva roky dozadu dostala informácia, že pôvodne sólový projekt Vlada Nosáľa nazvaný Queer Jane sa stane plnohodnotnou trojčlennou kapelou, som sa nevedel dočkať ich debutu. Teraz, keď je Flowerville na svete, môžem len konštatovať, že je to oveľa lepší album, ako som si vtedy myslel.

Vlastne je to najlepší debut, aký som od slovenskej kapely za posledných dvadsať rokov počul. Má to jednoznačný dôvod. Vlado Nosáľ je sakramentsky talentovaný pesničkár. Čím je starší, tým je mu ťažšie vyčítať, že znie ako Beatles. Navyše sa autorsky posunul k pesničkárom, ktorí stále „žijú“. Je to spestrením, rovnako ako snaha zachovať gitarovú surovosť na jednej strane a na strane druhej bez problémov do aranžmá dopĺňať piano, vokály, či v jednom prípade aj ústnu harmoniku. Flowerville je album, ktorý by mali počuť úplne všetci.


Názov je voľným anglickým prekladom obce Kvetoslavov, kde väčšina albumu aj vznikla, alebo ako Vlado Nosáľ povedal „Veľká časť albumu bola nahratá práve tam. Ostatok v Bratislave, ale tam nahráva kde kto, tak nám to neprišlo až tak zaujímavé“. Priamočiaremu pesničkárstvu, s ktorým sa medzi jedenástimi pesničkami stretnete minimálne jedenásťkrát dominuje druhá It's Just Those Early Mornings. V mojom prípade je to preto, lebo v nej vidím rannú tvorbu Jeffa Tweedyho z Wilco. Protikladom tejto country alternatívnej polohe je štvorka All Is Lost & Everything Is Broken. Surová gitara, fantastické piáno a skvelý refrén. Siedma Heath Ledger Smile, je ako keby Albarn s Coxonom oživili ducha Kurta Cobaina, ôsma Love You Rain si vystačí s akustickou gitarou, aby posledná Every Night I Wake Up ukončila všetko takmer až baladicky a pochmúrne. 

S veľkou pravdepodobnosťou sa môže v budúcnosti stať, že pri tomto posune odvaha Queer Jane neskončí. To, čo môže prísť už najbližšie, by mohlo mať pestrejšie aranžmány ako by sa dalo čakať od v princípe gitarovej kapely. Flowerville je fantastický album, určite vám chvíle čakania skráti bez jedného náznaku opotrebenia sa.


Názov albumu: Flowerville
Interpret: Queer Jane 
Vydavateľstvo: self-titled 
Rok vydania: 2015
Žáner: songwriting genius
Tracklist:

01. Bittersweet
02. It's Just Those Early Mornings
03. Indie Vodka
04. All Is Lost & Everything Is Broken
05. Lazy
06. A Book To Read
07. Heath Ledger Smile
08. Love You Rain
09. Sunflower
10. Marijuana
11. Every Night I Wake Up

Miroslav Ondřejíček