Miloval ju George Harrison a Eric Clapton. Oboch ich opustila. Jedného z lásky k druhému, druhého kvôli nevere a alkoholu. Pettie Boydová bývala úspešnou britskou modelkou, ktorá šokovala Ameriku ako prvá žena v minisukni. Pokračujeme v novej sérii, kde zisťujeme, čo robia rockoví dedkovia a babičky a osoby, ktoré im zamotali hlavy či vycucali bankové kontá.  Do Pattie Boydovovej (71) sa treskol beatlesák  George Harrison. O osem rokov ho Pattie opustila kvôli jeho najlepšiemu priateľovi gitaristovi a spevákovi Ericovi Claptonovi. Prečo po desiatich rokoch skrachovalo i jej druhé manželstvo?

 

Pattie Boydová sa po rokoch stala uznávanou fotografkou. Začínala ako modelka. Ešte predtým, čuduj sa svete, absolvovala kláštornú internátnu školu. Tá jej dala isté zábrany v zoznamovaní sa s mužmi. A ako sa neskôr ukázalo, práve to  okúzlilo Georgea Harrisona, člena skupiny Beatles.

 

Po kláštornej škole nastúpila do kozmetickej firmy a až tam objavila, že existuje módny časopis Vogue. Bola ohromená krásou modeliek a farebnosťou toho časopisu. Predtým ich v internátnej škole uzavreli pred svetom. Mladá Pattie si nový svet užívala. Raz do firmy prišiel novinár z časopisu pre teenagerov. Opýtal sa jej, či by sa nechcela stať modelkou.

 

Zrazu sa dostala do inej dimenzie. Do sveta fotografov a slávnej módnej návrhárky Mary Quantovej. Tá dala svetu minisukne a objavila vychudnutú modelku Twiggy. Pattie spolu s ďalšími modelkami odchádza do New Yorku predstaviť minisukne. Pre Američanov to bol šok.

 

V rovnakom roku 1964, kedy ukázali svetu minisukne, Pattie dostáva ponuku na malú rolu vo filme vtedy už slávnych Beatles A Hard Day’s Night. Georgeho začala dievka priťahovať. Už len preto, že ju dvakrát požiadal o rande a ona z toho vždy vykĺzla.  To sa mu ešte nestalo. Najkrajší člen slávnej skupiny mal každú, na ktorú hoci len mrkol.

 

Čoskoro však začali George s Pattie chodiť. Za týždeň ho predstavila mame a v roku 1966 sa berú. Svadba bola problematická najmä kvôli zosúladenia termínov. Všetko koordinovali s manažérom Beatles Epsteinom. Nakoniec sa vhodný deň našiel a mohli vziať v mondénnom Epsone. Ostatní členovia skupiny tam nesmeli chýbať.

 

Spomienky na život s Beatles sú pre Pattie plné cestovania a podivuhodnej voľnosti. Vraj žili ako chceli. Predpoludním dlho spali, potom nasledovali stretnutia s priateľmi. George hral na gitaru, skladal piesne a večer chodili na party. Taktne sa v spomienkach vyhne experimentom s drogami, na ktorých sa George veľmi často zúčastňoval. Možno práve to ju po ôsmich rokoch vrhlo do náručia najlepšieho kamaráta jej muža Erica Claptona, slávneho bluesového speváka a gitaristu.

 

Ten pre ňu zložil niekoľko piesní, z nich napríklad Layla sa stala veľkým hitom. Clapton ju skrátka zdolával tak dlho, až sa mu to podarilo. V roku 1979 sa vzali. Dnes o tomto období hovorí Pattie ako o „diabolskom trojuholníku“, v ktorom prežívala lásku s Georgeom a vášeň s Erikom.

 

George bol samozrejme najskôr na Erika hrozne nahnevaný. Dlho mu to nevydržalo. Keď potom fotografka žila s Erikom, chodil k nim George na návštevy. Vzťah s Georgeom bol podľa nej vždy viac založený na spiritualite. Patrili k nemu ich cesty do Indie. Vzťah s Erikom bol viac o zábave. Mohla s ním jazdiť na turné a on jej otvoril  rockový svet.

 

Pred rokmi vydala knihu spomienok a zhodou okolností zároveň vyšla podobná kniha o Ericovi Claptonovi. Tí, čo obe knihy čítali, tvrdia, že sa obaja vzácne zhodujú vo svojich spomienkach na spoločný život. Eric začal dosť piť a podvádzal ju s inými ženami. S dvoma mal dokonca dieťa. To Pattie ranilo viac než čokoľvek iné, pretože sama deti mať nemohla. Po desiatich rokoch sa rozviedli, ale dnes sú už zase priatelia.

 

Pattie Boydová sa stala inšpiráciou pre piesne oboch hudobníkov. Harrisonove skladby „I Need You“, „For You Blue“, „Birthday“ a „Isn't It a Pity“ a Claptonove skladby „Layla“, „Wonderful Tonight“ a „Bell Bottom Blues“. Pattie sa vypracovala na vynikajúcu fotografku. Jazdí po svete a vystavuje predovšetkým snímky z obdobia Beatles.

 

MN

Foto: www.images.complex.com, www.rocker.mx