Ak ste niekdy pracovali (alebo si viete predstaviť, že by ste niekedy mohli pracovať) počas „najkrajších sviatkov roka“ v nákupnom centre, kde vianočná hudba hrá po celý čas a bez prestávky, asi budete vedieť o čom tu píšem: nekonečné roľničky, nerozoznateľné chorály, príliš expresívne vokály a iritujúce viac, alebo skôr menej podarené vianočné novinky. Ale raz začas zaznie aj skutočný skvost, pieseň, ktorá robí prácu uprostred vianočnou nákupnou horúčkou posadnutých davov znesiteľnou. Hovorím  o takých skladbách ako “Happy X-Mas (War is Over)” od Johna Lennona, “All Alone for Christmas” od Darlene Love, “Little Drummer Boy”od Binga Crosbyho a Nat King Coleova “A Christmas Song.”

Zdá sa, že čas má svoj spôsob ako sa vysporiadať s vianočnými albumami –  na nejaký  čas naplnia regály obchodov, pomôžu kapele splniť si povinnosti voči labelu a potom s predpokladom, že boli nahrané a zmixované s asi toľkou námahou, ako keď zasneží (teda žiadnou), upadnú do zabudnutia. Ale v prípade Merry Christmas od  Mariah Carey to neplatí.  

Album Merry Christmas bol piatou štúdiovou nahrávkou Mariah Carey (vyšiel 1. novembra 1994) a je nielen jednou z jej najlepších, ale asi aj tou, ktorá najlepšie predvádza jej vokálny talent.

Merry Christmas, ktorý vyšiel krátko po multi-platinovom úspechu albumu Music Box, zachytáva Mariah práve na jej kreatívnom vrchole a v komerčne najúspešnejšom období jej kariéry. V tomto čase je jej hlas stále zázračný a jej interpretačný talent sa zdá nevyčerpateľný. Nanešťastie je Merry Christmas tak trochu aj vyvrcholením v  kariére Mariah, ktorá počínajúc ďalším albumom v poradí Daydream, opúšťa vokálny pop, ktorý z nej urobil hviezdu  a začína sa venovať limitovanej melodickej palete hip-hopu a R&B ktorá jej až tak dobre nesadla. V každom prípade je jej terajší štýl veľmi ďaleko od toho dievčaťa oblečeného ako pani Santa Clausová čo sa guľovala na snehu.

Merry Christmas je asi to najbližšie ako sa Mariah dostala ku tradičnému gospelovému albumu. Album zachytáva definujúce interpretácie piesní, ktoré si snaď zaspievala veľká väčšina obyvateľov tejto planéty  piesne ako  “Silent Night,” “O Holy Night,” “Jesus Born on This Day.” piesne ktoré Mariah dokázala „vynoviť“ a urobiť ich svojim vlastnými.

Ešte lešie ako tradičné skladby sú modernejšie kúsky albumu, ktoré váčšinou spadajú do žánru pop. V piesni “Christmas (Baby Please Come Home)” od Darlene Love, Mariah doprevádza gospelový  zbor – ktorý však nikdy naznie akoby bol navyše a Mariah tu naplno využíva všetky svoje oktávy. Text “The snow’s coming down” ( po slovensky je to trochu kratšie: „Sneží“) spieva s rovnakým entuziazmom, ako deti ktoré túžobne očakávali prvý sneh. V pôvodnej piesni “Miss You Most (At Christmas Time)”  to je iba Mariah a piano v  balade, ktorá obsahuje asi najcitlivejšie naspievané vokály spomedzi všetkých, ktoré Mariah kedy naspievala.

A dostávame sa k hitu “All I Want For Christmas Is You.” Táto pieseň je neodškriepiteľnou modernou vianočnou klasikou: radostná, melodická, hlasná, zábavná  a dokonca s náznakom túžby po niekom blízkom “I don’t want a lot for Christmas / I won’t even wish for snow,” „Nechcem toho na vianoce veľa, dokonca si ani neželám sneh“  krásny text podaný s absolútnou úprimnosťou.

Je naozaj vzácne aby mainstreamový vianočný album dokázal zachytiť skutočný zmysel sviatkov. Tu sa to však naozaj podarilo, štvor-oktávový hlas Mariah Carey je naozaj výborným darčekom pod stromček ...

Tracklist:
    * Silent Night
    * All I Want For Christmas Is You
    * O Holy Night
    * Christmas (Baby Please Come Home)
    * Miss You Most (At Christmas Time)
    * Joy To The World
    * Jesus Born On This Day
    * Santa Claus Is Comin' To Town
    * Hark! The Herald Angels Sing / Gloria (In Excelsis Deo)
    * Jesus What A Wonderful Child


Miss You Most (At Christmas Time) - Mariah Carey