V umení mladosť a náhodná brilantnosť patria k sebe. Je to naozaj oslobodzujúce,  keď nepoznáte pravidlá hry, a tento fakt v kombinácii s aroganciou mladosti často zapríčiní skutočné výbuchy kreatívneho génia.  Asi je to jedným z dôvodov prečo sa tak výborne  darí „hot“ nováčikom, no o trvalom umeleckom raste väčšinou nemôže byť ani reči.

Debutový album MGMT --  dua približne dvadsaťročných frajerov z Brooklynu  - znie ako experiment z vysokoškolského intráku, ktorý sa príšerne podaril. Mnoho ďalších elektro-popových  dvojíc sa pokúsilo zmiešať tak nestále prvky ako sú  glam rock, disco, a new wave, a tragicky pritom zlyhali. Andrew Vanwyngarden a Ben Goldwasser, uspeli pretože brali svoju nahrávku ako jedinú šancu získať slávu.

''Robíme pop, ale pop ktorý nie je pohodlný'', vyhlásil  Andrew Vanwyngarden. O tomto tvrdení sa naozaj nedá polemizovať. Keď chcete hovoriť o eklektike títo Brooklynskí chlapci majú v zásobe viac trikov než  Pete Doherty predvolaní pred súd. Ale najskôr pár biografických údajov pre tých, ktorí neovládajú synťákovú scénu v New Yorku. V podstate všetko čo potrebujete vedieť je, že Vanwyngarden a keyboardista Ben Goldwasser sa dali dokopy vďaka láske ku filmom My Bloody Valentine a Spacemen 3 na Univerzite Wesleyan v Connecticute v roku 2002. Odvtedy sa im podarilo podpísať skvelú zmluvu  s Columbiou vďaka legendárnemu producentovi U2 (Steve Lillywhite) a momentálne spôsobujú veľký rozruch po celých štátoch. Ich debut Oracular Spectacular, skonštruoval či skôr de-konštruoval producent kapely The Flaming Lips - Dave Fridmann a ich texty sú inšpirované Májskymi proroctvami a konšpiračnými webstránkami.

A teraz späť k téme nepohodlný pop. Nepochybne sú tu momenty, kedy Vanwyngarden a Goldwasser posúvajú hranice  popu až po bodu zlomu. Ale synťákmi presiaknutý Time To Pretend nie je jedným z týchto momentov. Ani keby veľmi chceli, nedokázali by MGMT urobiť túto prvú skladbu skladbu z albumu (pri ktorej počutí vám naskočia zimomriavky) uchu príjemnejšou. "Time to Pretend" je zároveň premršteným manifestom a čistou vôľou zabalenou v úhľadnom balíčku. Naše duo si tu robí srandu zo snov o rockovej sláve, manželstve so supermodelkami, povestných drogách a "living fast and dying young" (rýchlom živote a smrti v mladom veku).

Nasleduje Weekend Wars, psychedelická popová pesnička s akustickými sláčikmi  a Vanwyngardenovým kvázi Jaggerovským vokálom. Track s ľahkosťou prechádza od priamočiarej  akustickej záležitosti do dekadentnej zvukovej steny vo finále. Aj keď text pripomína sériu impresionistických fľakov na plátne "Wars" sú jasným štylistickým prehlásením.

Ďalšia skladba Electric Feel znie akoby Prince držal pištoľ pri hlave pánom z Daft Punk, kým Vanwyngarden a Goldwasser si pospevujú: “Ooh girl, shock me like an electric eel/Baby girl/Turn me on with your electric feel”(Dievča šokuj ma ako elektrický úhor/Zlatko/Rozpáľ ma svojim elektrizujúcim pocitom). V rebríčkoch bodujúci singel "Kids," sa spolieha na rovnaké synťáky, ktoré dominovali diskotékam celé roky. Ale chytľavý refrén a post-intráková nostalgia tomu tracku dodávajú charakter špecifický pre MGMT.

Potom príde už spomínaná nepohodlná časť. Zmiznú synťákmi nesené basové línie a disco beat, nastúpia gitary a rozochvené vokály. Nie, že by táto zmena mala byť nevyhnutne zlá, dokonca v niektorých skladbách funguje v prospech MGMT, zvlášť na uháňajúcej 4th Dimensional Transition. Mimochodom pri "4th Dimensional Transitional" a "Of Moons, Birds & Monsters," budete mať pocit, že  MGMT  skúšajú s akými zvukmi im to u vás ešte prejde. Ale vo chvíli keď sa MGMT na konci albumu vydajú do sféry vesmírneho folku (The Handshake, Future Reflections) ich „nepohodlný pop“ začne znieť nútene.

Aj tak je Oracular Spectacular od MGMT debutom, ktorý je rovnako zaujímavý ako vzrušujúci a tak trochu ...nepohodlný .

MGMT- Time to Pretend


MGMT- Weekend Wars

Track listing
   1. "Time to Pretend"
   2. "Weekend Wars"
   3. "The Youth"
   4. "Electric Feel"
   5. "Kids"
   6. "4th Dimensional Transition"
   7. "Pieces of What"
   8. "Of Moons, Birds & Monsters"
   9. "The Handshake"
  10. "Future Reflections" 

sp, foto http://www.zmemusic.com/wp-content/uploads/2008/09/g11mgmt.jpeg