S albumom The Fame vstúpila Stefani Germanotta, alias Lady GaGa, do ringu proti Robyn, Pussycat Dolls i Katy Perry a bojuje o korunu kráľovnej dance-popu. Lady GaGa, dievča z New Yorku, sa už v štyroch rokoch naučila hrať na klavíri, a to len podľa sluchu, v trinástich začala písať hudbu. Klavírnu baladu zložila a predviedla v štrnástich, v sedemnástich bola prijatá na Tisch School of the Arts v New Yorku, kde študovala hudbu. V dvadsiatke už písala piesne pre umelcov Interscopu ako napríklad Pussycat Dolls.

S albumom z roku 2008 The Fame vyráža Lady GaGa konečne sama za seba. Jej debutová nahrávka je svieži vzrušujúci tanečný album s nekonečným hitovým potenciálom.

Futuristický syntetický electropop je opis používaný v dnešných recenziách možno až príliš bežne, ale žiaden iný umelec nie je tohto pojmu hodnejší ako nováčik Lady GaGa. Hviezdička z Yonkers už stihla zožať aplauz za debutový album „The Fame“ vo svojej rodnej krajine, tak isto ako aj v Kanade, Austrálii a teraz aj v Británii (kde dosiahla prvé miesto so singlom „Just Dance“).

 „Just Dance“ je úvodná pieseň na „The Fame“ a naznačuje charakter zvyšných 16 trackov albumu. GaGa sa dostala priamo na vrchol vďaka koketnému, hriešne arogantnému popu, ktorý sa sformoval z koktailu glam rocku, R&B, disca, electra a občasne dokonca aj z reggae. Z tohto všetkého teda počuť ťažké klubové beaty, bum a bang, synťáky, klavíry, nákazlivú melódiu a GaGin polo-Aguilerovský vokál.

Album sa zaoberá hlavne dvoma témami. Na jednej strane to je sex, dôkazom čoho sú skladby ako „Lovegame“, „Poker Face“ či „I Like It Rough“. Druhou témou, ktorá je očividná zo samotného názvu albumu, je otázka slávy a paparazzi – téma, ktorá by bola predčasná v čase vzniku piesne, ale vzhľadom na svoj úspech získaný behom jednej noci je teraz práveže veľmi aktuálna.

Úvodná pieseň „Just Dance“ je skvelým indikátorom Ladynej neuveriteľnej schopnosti vygenerovať uchu príjemný (poburujúco nákazlivý, z hlavy neodstraniteľný) popový track. Za producentskej pomoci Akona a RedOne, pieseň je živá skákavá tanečná skladba s dodatočnými vokálmi od Akona a Colbyho O’Donisa.

Ostatné tracky sú poznačené podobnými znakmi, typické písmo a predstavenie Lady GaGa si razí cestu albumom, čo zahŕňa tracky o pozeraní po chalanoch („Boys Boys Boys“) a o nechaní si platiť („Money Honey“).  „Beautiful Dirty Rich“ je industriálny tanečný track, v ktorom zosekala drum-and-bassový sketch do ostrého singlu pripraveného do playlistov rádií.

Na Lady GaGa ako na vrcholnej tanečnej umelkyni je najpozoruhodnejšia práve jej flexibilita, ktorú preukázala v celom svojom debute. V „Nothing Else I Can Say“ hrá s triumfálnym reggae rytmom a „Poker Face“ znie ako keď Aqua stretne The Knife v bočnej uličke kvôli techno súboju.

The Fame je najinšpiratívnejší tanečný debut aký sa v poslednej dobe objavil. Hudobné umenie Lady GaGa je dokonale čisté, tvorí nákazlivé a návykové tracky zdobené dance-popovou spravodlivosťou a sladkými melódiami.

The Fame je rozmanitý hudobný zážitok, ktorý obsiahol všetky prívlastky, ktoré by pop nahrávka obsiahnuť mala – veselý, chytľavý, koketný, pohodový, hravý. Predsa len je dobré, že si Lady GaGa prelistovala zbierku nahrávok, ktorá obsahuje Gwen Stefani, Grace Jones, Rihannu a Britney. Až mám pocit, že práve Lady GaGa je tá superžena budúcnosti, o ktorej aj Timbaland aj Timberlake dúfali, že by sa podieľala na Justinovom albume z roku 2006.
mf, foto http://musicremedy.com/webfiles/artists/LadyGaga/LadyGaga-01-big.jpg