Ako si teraz  žijú dedkovia a babky od hudby? Treslo mi po hlave a na svete je prvý diel seriálu, kde si budeme spomínať úplne netradične na staré ikony rockovej hudby. Pozrieme sa na hudobné legendy z iného uhla pohľadu, nielen hudobného. Čiže či mrú, či sa hrabú von z hrobu, keď prestali jesť tresku v čokoláde  alebo si našli iné hodnoty ako hudbu. Vekom sa človek mení čo platí tiež pri starých hudobníkoch a najmä o rockeroch a rockerkách. Vyvádzali celú kariéru, a teraz prehodili životnú výhybku. Ako Keith Richards z Rolling Stones.

 

Keď sa dedko Keith Richards dozvedel, že v istom anglickom rebríčku, ktorý zostavili tak, aby na prvom mieste bol vždy muzikant, ktorý najskôr opustí náš svet a zamieri do rockových nebies, či pekiel, sa zrazu po dlhoročnom kraľovaní ocitol až na ôsmom mieste, riadne sa naštval. Ako on k tomu príde, keď sa vďaka svojej povestnej smrťospráve (opak životosprávy), v ktorej ako vitamíny dominovali drogy a alkohol, sa zrazu takto hanebne prepadol. Zdá sa, že gitarista nesmrteľných Rolling Stones sa so svojim osudom zmieril a nič nerobí preto, aby sa na smrtonosné výslnie vrátil. Teda niečo predsa len.

 

Prestal piť alkohol potom ako spadol s palmy na ostrove Fidži. Na drogy tiež zanevrel, stále vyvracia fámy, že by si mal spolu koksom šňupnúť aj popol svojho otca. Ale cigaretu odmieta opustiť. Je jej verný polstoročie. Gitarista vyhlásil, že sa nevzdá fajčenia ani kvôli chorobám a bude fajčiť bude do  posledného dychu. To aby si pre neho prišla smrtka radšej v plynovej maske.

 

Nastavil si však na starobu aj iné nové hodnoty. Zamiloval sa napríklad do šiat svojej ženy, bývalej modelky. Tá tvrdí, že v jej odložených šatách, ktoré nenosí, vyzerá dobre. Najradšej chodí doma v jej nohaviciach od pyžama a blúzka. Ženine šaty by viseli nadarmo v skrini, keby Keith nechodil tajne do nej ňúrať a producírovať sa pred zrkadlom.

 

Pochopenie pre jeho úlet od ženušky išiel až tak ďaleko, že novinárom prezradila rodinné tajomstvo. Vraj by vyzeral dobre aj v baletnej sukničke. Až mi je ľúto, že Keith svoju záľubu nepredvedie aj počas koncertu na pódiu. Nielen hudbou je fanúšik živý, aj oči si niečo pýtajú. Nestačí len, keď vidí poskakujúceho dedka Jaggera.

 

Na staré kolená Keith takpovediac „zopičil“. Vášnivo sa venuje pestovaniu citrusových paliem. Najradšej má citrónovníky. V zime, keď začínajú v skleníku kvitnúť, ich vlastnoručne opeľuje štetcom. Nemá vraj pri tom kostým včeliaka Vilka, ale ktorý vidí do jeho skleníka. Keď by vraj dobre vyzeral v baletnej sukničke, určite by nesklamal ani v prúžkovanom oblečku na karneval. Hrdo vyhlasuje, že jeho citróny sú väčšie ako grapefruity.

 

Ozaj, keď sme pri tej veľkosti, je známe, že s Jaggerom sa dlho neráčia. Preto si neodpustil v jeho pamätiach nasledujúcu vetu o veľkosti Jaggerovej mužnosti. Citujem: „Má síce štyri deti, ale to, čím ich robil, je na hovädo malé.” Mnoga lieta, pán Richards! Nech ste dlho medzi nami, nech tu nie je otupno! Ďakujeme, že ste :o)

 

Milan Nemec

Foto: www.mendaily.com