Jason Mraz dokázal, že je chlapík ktorý vie nielen spievať ale aj písať chytľavé popové vecičky, ktoré sa bez problémov presadia v rádiách. Jeho debut  z roku  2002 "Waiting for My Rocket to Come" bol z časti o šikovnej hre so slovíčkami a z časti o šikovne napísaných  nápevoch a  hitový single  “The Remedy” ( “The remedy… is the experience… This is a dangerous liaison") ( Liekom je zážitok … Toto je nebezpečný vzťah) sa iba ťažko dal prehliadnuť. 

Po celkom úspešnej prvotine a následnom živom albume sa Mraz vrátil s dávkou pozitívnych pesničiek na albume  We Sing, We Dance, We Steal Things. Album produkoval Martin Terefe a vyšiel v Atlantic Records.

Mrazovou vizitkou boli vždy jeho šťastné texty a šibalský úškrn. S touto nahrávkou si stále zachováva svoje charakteristické črty — v piesňach ako je “Butterfly” a “Dynamo”— ale celkovo sa album posunul k tradičnému popu ktorý vznikal v 70tych rokoch: teda popu ktorý je zároveň akýmsi vyznaním.

Album začína piesňou, ktorá znie  ako čisté retro. “Make It Mine” to je funk, ktorý mohli nahrať  Boz Scaggs niekde uprostred svojej kariéry, len s Jasonovým ľahkým vokálom. Mraz už v prvej skladbe poslucháča prekvapuje – kto by očakával, že prvá skladba bude obsahovať sólo na trombóne?  “Make It Mine” ho má, chytľavé a zábavné spôsobm, ktorý sme nepočuli približne 30 rokov.

“Live High” začína podobným pocitom slnečného optimistického popu. Aj keď  Mrazovi fanúšikovia a (možno aj krici)  si všimnú, že lyrická podstata piesne  zaváňa čistou utópiou  ("Live high / Live mighty / Live righteously / Takin’ it easy" – Ži hore / Ži mocne/ Ži spravodlivo / Ber to ľahko) ktorá by kľudne mohla byť v tej istej piesni ako “I’d like to give the world a Coke”/ Chcel by som dať svetu fľašku Coly“ z reklamy na Coca Colu. Tieto skladby však zjavne nahrávajú Jasonovým silným speváckym stránkam. Jeho hudobné vzdelanie pochádza z muzikálu a svoje skladby interpretuje jasnými, čistými tónmi, a hlasom ktorý miluje melódie.

Aj keď niektoré retro veci na albume sú až príliš derivátmi starších dobrých vecí - “Only Human” a “If It Kills Me” majú tak troch školácku kvalitu - sú celkom šikovne napísané, nie však výnimočné. Aj napriek tomu Jasonov kredit autora celkovo príliš neutrpí.“Love For a Child” je vážnym autobiografickým príbehom rozprávača, ktorý si želá aby mu jeho rodičia venovali viac pozornosti. Aranžmán piesne je priamočiary a akusitcky jednoduchý, a Mraz si v texte nič neodpustí “With a little bit more of innocence / I haven’t had enough / It’s probably because when you’re young / It’s okay to be easily ignored.( O trochu viac nevinnosti/ nemal som jej dosť/Je to asi preto že keď ste malí/ Je jednoduché byť ignorovaný).”

“Beautiful Mess” je balada s akustickou gitarou a sláčikmi ako od Barry Manilowa - zdá sa že Jason chce aby sme ho brali vážne a v niektorých piesňach, medzi ktoré patrí aj táto, si to naozaj zaslúži . Ďalšie piesne na albume sú o niečo viac zacielené na súčasný trh. Hitovka “I’m Yours” je tak trochu falošné reagge, ktoré umožní Mrazovi pohrať sa s textom a melódiou a primiešať do toho aj trochu scatu. “Coyotes” začína hip hovým groovom a končí takmer gospelovou harmóniou. “Dynamoof Volition” je typická pieseň akú by ste od Mraza očakávali - veľmi rýchle spievaný text, šikovné rýmy, trochu hip hopu zmiešaného s funkom a refréén ktorý sa opäť vracia do 70tych rokov aj keď veľmi cool spôsobom.

Keď sa popový umlec dostane k tretiemu albumu je to väčšinou ten správny čas sa opýtať či sa mu podarilo definovať samého seba a svoju hudbu. Zdá sa, že Jason je novodobou inkarnáciou spevákov a autorov zo 70tych rokov, ktorí zvládali rock a soul, ale najviac milovali čistý pop predošlých ér. Mraz nám namiešal všetky tie sláčiky, trombónové sóla a trošku presladené balady s veľkou starostlivosťou. Album znie vynikajúco a je jasné, že Jason Mraz vie o čo mu ide. A aj keď nie je úplne jasné či je Jason pripravený vstúpiť na trh aj ako seriózny autor - We Sing, We Dance, We Steal Things je prvým Jasonovým vykročením aj týmto smerom.

Jason Mraz - A Beautiful Mess

 
Jason Mraz - Coyotes


Jason Mraz - Dynamo of Volition


Track List:

1. Make it Mine
2. I’m Yours
3. Lucky ft. Colbie Caillat
4. Butterfly
5. Live High
6. Love for a Child
7. Details In Fabric ft. James Morrison
8. Coyotes
9. Only Human
10. The Dynamo of Volition
11. If It Kills Me
12. A Beautiful Mess

sp, foto http://blog.mlive.com/entertainmentnow_impact/2008/05/large_jason_mraz.jpg