Aj napriek desiatkam aliasov a alter eg, ktoré úspešne ovládli hudobné pódiá  (od Davida Bowieho, ktorý sa svojho času stal známym aj ako „Ziggy Stardust“ až po Chan Marshall prevtelenú do „Cat Power“) to na čom nakoniec  naozaj záleží nie je meno, ale hudba,  ktorú táto persóna reprezentuje.

Beyoncé na svojom ostatnom albume na seba zobrala rolu  fiktívnej  postavy menom „Sasha Fierce“.  O nej už dlho hovorí ako o svojom druhom ja.  Tvrdí, že dať vlastný hlas Sashi jej pomohlo odhaliť oveľa viac zo skutočnej Beyoncé.

I Am… Sasha Fierce je  pre  Beyonce zatiaľ jej najodvážnejšou kreáciou. Album testuje rozsah jej talentu a zároveň rozširuje jej už teraz široký hudobný záber. Na dvojalbume Beyonce skombinovala elementy rocku, hip/hopu, folku, a R&B do jediného súdržného celku, ktorý novým a neošúchaným spôsobom priblížil Bey už nie ako vzdialenú suprestar, ale skôr ako skutočnú a zraniteľnú ženu.

V nových piesňach sa Beyonce zamýšľa nad svojimi vnútornými démonmi a túžbami - a to s hudbou, ktorá je rovnako vyzretá ako témy, ktorými sa zapodieva. Takmer ako keď frustrovane rytmicky stískate päste, chvíľu zovretá a chvíľami uvoľnená je titulná  “If I Were A Boy,” v ktorej Beyonce hovorí svojmu ex o tom, aké je to byť nedocenená. Aké by to bolo keby sa role ženy a muža v tomto príbehu vymenili? “I’d listen to her / ‘Cause I know how it hurts.” (Počúvala by som ju/ Lebo viem, ako to bolí) sľubuje ranená Beyoncé. V mierne folkovej “Disappear”  o problémoch so vzťahmi, sa  Beyoncé priznáva aj k tomu, ako stratila lásku, práve kvôli neochote prevziať na seba zodpovednosť a trvalý záväzok: “I missed all the signs, one at a time / You were ready.”(Prehliadla som všetky tie náznaky, jeden po druhom/ Ty si bol pripravený).

Témy ako osamelosť a izolácia vychádzajú na povrch v mnohých trackoch a Beyoncé o nich rozpráva nestranne a úprimne. Práve taká je aj “Satellites,” úchvatne  éterická pieseň v ktorej prosí: “If we don’t communicate / We’ll exist in our own space.” ( Ak nekomunikujeme, existujeme každý vo svojom vlastnom priestore.)

V úplnom protiklade k pomalým trackom, sa Beyoncé v smelých dance trackoch druhej časti albumu pohráva s takými témami akými je flirt a vzájomná  príťažlivosť.  V “Sweet Dreams,” úspešne zmení niečo čo mohlo byť úplne zbytočným synťákovým mixom v neodbytnú tanečnú vecičku. A s veľkou dávkou sexappealu je  Beyoncé vyzývavou bombou vo “Video Phone.”

Musím priznať, že niektoré skladby – predovšetkým tie čo sa nachádzajú na deluxe  vydaní albumu nedosiahnu úroveň na ktorú sme od Beyonce zvyknutí. Medzi tieto patria  aj  “Ego,” nachádza sa na bežnom vydaní a je poctou Beyoncinmu manželovi Jay-Zimu , ktorej text je mierne povedané povrchný a extrémne rýchle tempo v „Hello“,  s ktorým Bey takmer neudrží krok tejto piesni na príťažlivosti nepridáva.


Našťastie takýchto prešľapov je na albume len pár  a v porovnaní so zvyškom albumu je celková bilancia pozitívna. I Am… Sasha Fierce je bodom zlomu v Beyoncinej hudobnej kariére.

Album môžete počúvať aj prostredníctvom služby MusicJet na nasledujúcom odkaze.

 Beyoncé - If I Were A Boy


Tracklist:

Disc 1: I Am...


1. If I Were a Boy
2. Halo
3. Disappear
4. Broken-Hearted Girl
5. Ave Maria
6. Satellites

 Disc 2: Sasha Fierce

1. Single Ladies
2. Radio
3. Diva
4. Sweet Dreams
5. Video Phone

sp