Skončil sa šiesty ročník piešťanského festivalu Grape. Niekto si z neho bude pamätať len nekonečne dlhé rady na pivo, iný zase zrušené koncerty pre sobotňajšiu búrku. My ostatní si spomenieme na sériu skvelých piatkových koncertov, ale aj na pohotovú reakciu organizátorov, vďaka ktorej sa nikomu nič nestalo. Teda asi až na pár opíc niekoľkých násť-ročných, ktorí sa v sobotu ráno povaľovali v hroznom stave po areáli. Ale poďme pekne po poriadku.

Festival Grape sa vyprofiloval ako malý festival s dôrazom na mladé kapely a ešte mladšie publikum. Ak chcete teda toto hudobné podujatie pochopiť, musíte sa zmieriť s tým, že pokiaľ máte nad 25 rokov, patríte medzi tých starších návštevníkov festivalu. Ale žiaden strach. Grape ponúka šancu všetkým, ktorí zostali mladí duchom (a predovšetkým hudobným vkusom). Stačí si obuť conversky, dať si na hlavu kvety alebo šiltovku s rovným šiltom a zobrať si do ruky fľašu niečoho dobrého. Večer budete na nerozoznanie od bandy tínedžerov, ktorí stanujú hneď vedľa vás.  A propós tínedžeri. To, že na Grape chodí omnoho viac mladých ľudí ako na Bažant Pohodu, je vidieť aj vďaka ich vysokému percentu potulujúcemu sa bezradne po areáli piešťanského letiska neskoro v noci. A garantujem vás, že si ďalší deň nebudú pamätať, čo sa dialo. Ani prečo.

 
Grape prekvapila búrka a málo piva

Aj keď možno je to na druhej strane nedostatkom pitného režimu. Napriek veľmi priateľskej cene piva, na festivale akosi kolabovalo jeho čapovanie. Vlastne nielen jeho, ale aj novopopulárneho cideru (radler je málo alko) či kofoly. Polhodinové čakania neboli žiadna výnimka. Organizátori to odôvodňovali novým dodávateľom, ktorý sa na nával účastníkov nevybavil dostatkom personálu. Keď však prepásnete polovicu koncertu kvôli tragicky nízkemu číslu obsluhy, k dobrej festivalovej nálade vám to nepridá. 
Piatkový večer otvorila Selah Sue, ktorá predstavila na Slovensku svoj druhý album Reason už v máji tohto roku. Na Grape zaznel aj jej najväčší hit This World, ktorému vdýchla džezovejší nádych. Napriek tomu, že belgická speváčka nedostala headlinerovský priestor na koncert, zaplnila celé hľadisko spokojnými fanúšikmi. Pravdou je, že pohodovejší úvod festivalu si asi ani nie je možné predstaviť. Zaznel  aj hit Raggamuffin alebo skladba z jej aktuálneho albumu Together. 

 
Grape prekvapila búrka a málo piva

Po Selah Sue nasledovali jej krajania Balthazar. Napriek pomalým indie popovým skladbám, ktoré počúvate doma najmä vtedy, keď si chcete pochillovať po celodennej robote, predviedla belgická pätica fantasticky energické vystúpenie. Nechýbali ani hity Bunker či Leipzig. Na šou prišlo aj v prípade The Maccabees, ktorí sa v našich končinách ukázali vôbec po prvýkrát. Paradoxne najvlažnejšie bol prijatý headliner celého podujatia - britskí Foals. Aj keď problém bol možno skôr v tom, že sa očakávalo viac, než sa mohlo divákovi reálne dostať. Nezachránil to ani stage diving speváka Yannisa Philippakisa. Naopak najväčším prekvapením bola švajčiarska zostava Kadebostany, ktorá namiešala skvelú dávku elektroniky, dychov a ultimátnej indie popovej tancovačky. 

 
Grape prekvapila búrka a málo piva

Piatok sa ale stal zrejme najhorší možný scenár. Ukrutné teplo, minimum tieňa a vysoká hladinka alkoholu, ktorá sa počas celého dňa dorovnávala, neposlúžila k dobru (a ani ku cti) desiatkam účastníkov. Tých, čo sa zlým stavom chceli vyhnúť, zase museli čakať na načapovanie pitnej vody aj viac než 40 minút. V sobotu poobede si návštevníci mohli užiť predovšetkým slovenské kapely, pre ktoré sa v niektorých prípadoch rozhodovalo skutočne ťažko brutálne ťažko. Fallgrapp alebo Half White Half Blue alebo Walter Schnitzelsson? Aj toto sú životné rozhodnutia, ktoré sa nerobia vôbec ľahko. Preto sa predtým idete posilniť pivo. Ale aha. Na pivo sa čaká. Tak nič.
O ďalšie dilemy ale do konca festivalu nebude núdza. José Gonzáles zahral len pár skladieb, keď sa rozhodol skončiť koncerty skôr, než bude pre niekoho neskoro. Onedlho ho nasledovali aj organizátori. Program bol prerušený asi na hodinu a pol. Pokračovať mal s dánskou speváčkou . Tá ale napriek sľubne sa vyvíjajúcemu sa koncertu, musela skončiť už po štyroch pesničkách. Program sa teda už neobnovil. A tak zostalo poslednou sobotňajšou dilemou len rozhodovanie medzi mokrým stanom s kamošmi alebo cestovaním domov uprostred najväčšej búrky.

 
Grape prekvapila búrka a málo piva

Napriek nepriazni počasia a vskutku príliš dlhým radám na nápoje, bol rok 2015 vydareným ročníkom. Možno nie tým najvydarenejším, no do histórie sa zapíše ako ročník, keď v areáli bol (celkom určite) výrazne prekročený oficiálny počet návštevníkov, a nikomu sa nič nestalo. A to už je známkou dobrej organizácie, alebo nie?

Text: Kristína Jurčišinová
Foto: Stanislava Karellová