Leonard Bernstein ako klavirista a dirigent viedol symfonické orchestre mnohých krajín. Jeho zásluhou sa uchovalo a predovšetkým otvorilo dielo Gustava Mahlera. Ale kam ho ako hudobníka zaradiť? Do akej škatuľky s husľovým kľúčom a notami uložiť? Nielen ja, ale ani odborníci v tom nemajú jasno. Mal z každého hudobného rožka troška do batôžka. Ale najviac v našom povedomí skôr zarodených zostáva jeho najslávnejší opus – hudba k muzikálu West Side Stroy, ktorý ho urobil nesmrteľným. Sám ale nerozlišoval medzi hudbou vážnou a populárnou. Len medzi dobrou a zlou. A podobne to mal aj so sexuálnou orientáciou a so vzťahmi.


Leonard Bernstein sa narodil sa 25. augusta 1918 v Lawrence (Massaschusetts). Bolo to desať rokov potom, ako prišla jeho rodina z Ukrajiny. Ako malý sa učil na piane a navštevoval Posádkovú a Bostonskú latinskú školu. Absolvoval v roku 1939 na Harvarde hudbu, teda štúdium  hry na klavír, dirigovanie, neskôr štúdium doplnil na Curtisovom inštitúte vo Filadelfii v roku1942. Jeho kariéru odštartoval záskok. V Newyorskej filharmónii, kde bol asistentom, totiž fenomenálne zaskočil za chorého dirigenta Bruna Waltera.


Už za dva roky bol hudobným riaditeľom Newyorského symfonického orchestra (1945─1947). Hudobným šéfom svetoznámej Newyorskej filharmónie bol nakoniec 11 rokov (do roku 1969). Bol ale tiež jednou z prvých televíznych celebrít. Zasväcoval totiž veľkých i malých divákov do tajov vážnej hudby. Za relácie získal 11 cien Emmy. Práve Bernstein vraj naučil Američanov tento žáner vôbec počúvať. Po roku 1969 až do smrti hosťoval u najvýznamnejších svetových orchestrov, ako boli Izraelská filharmónia, Londýnsky symfonický orchester alebo Viedenskí filharmonici.


V roku 1951 sa síce oženil s čílskou klaviristkou Feliciou Montealegre, s ktorou mali tri deti. Vzťah sa ale čoskoro rozpadol. Možno preto, že bol zrejme bisexuál. V jeho životopise sa dozviete, že "muža potreboval sexuálne a ženy emocionálne".


V roku 1957 zložil hudbu k jednému z najlepších muzikálov všetkých čias West Side Story. Dej je inšpirovaný Shakespearovým príbehom Rómea a Júlie. A niektoré melódie ako Somewhere, Maria, Tonight alebo America naspievali možno už stovky slávnych umelcov.


Veľa cestoval, vždy sa vracal do Izraela. Bol taky veľkým zástancom svetového mieru, kedy s veľkým európskym orchestrom podnikol z Atén až do Hirošimy Cestu za mier. Po páde totalitných režimov dirigoval v decembra 1989 Ódu na radosť, a to na oboch stranách Berlínskeho múru. Na tomto koncerte ale začal mať vážne zdravotné problémy. 


Vydržal, ale po návrate mu lekári objavili zhubný nádor na pľúcach. Posledný koncert dirigoval len zhruba dva mesiace pred smrťou. Zomrel doma 19. augusta 1990. vypovedalo mu srdce.


Autor: mn  Foto: Christina Burton, courtesy The Leonard Bernstein Office, Inc.