Tento rok máme o zábavu postarané! Aj keď sa každé leto na festivaloch objavujú skvelé mená za ktorými sa oplatí vycestovať, tentokrát vlastne ani veľmi netreba. Už dlho sme v našich končinách nemali taký silný program, ako tomu bude v roku 2015. Koho by ste si určite nemali nechať ujsť a prečo?

Björk (Bažant Pohoda 9-11.júla 2015)

Princezná z Islandu konečne zamieri aj k nám. Tento rok ju budeme môcť vidieť okrem Bažant Pohody aj na Colours of Ostrava, takže sa nemusíte báť že by ste svoj popový idol prepásli. Björk pôsobí v hudobnom priemysle už takmer 40 rokov. Za ten čas stihla predať 20 miliónov albumov, štyrikrát vyhrať Brit Awards a stať sa ikonou islandskej hudby. 


Die Antwoord (Bažant Pohoda 9-11.júla 2015)

Fantastické videoklipy, originálna hudba a trocha šialený imidž. Odkedy rapper Ninja a jeho manželka Yolandi Vi$$er dali k dispozícii zadarmo svoj debutový album $O$, stali sa hviezdami internetu. Získajú si vás najmä vďaka svojmu teatrálnemu vystupovaniu a drzými textami, ktorými satyricky reagujú na juhoafrickú mládež, ktorá občas až príliš vzhliada k americkým interpretom.


Selah Sue (Grape 14.-15. Augusta 2015)

Selah Sue sa stala známa najmä vďaka hitu This World. Ten je známy aj preto, že sa objavil v reklame na jednu nemenovanú čokoládovú cukrovinku. Táto belgická speváčka je však viac, ako len jej naznámejší song. V roku 2011, tesne po vydaní debutu Selah Sue, vyhrala cenu EBBA (European Border Breakers Award). Len pred mesiacom vydala svoju albumovú dvojku Reason, ktorú príde predstaviť aj do Piešťan.


Julian Casablancas and The Voidz (Colours of Ostrava 16.-19. Júla 2015)

Julian Casablancas je známy vďaka jeho domovskej kapele The Strokes, s ktorou vydal niekoľko skvelých albumov. Projekt, ktorý v prvom rade nesie jeho meno je však o indie rocku pre náročných. Ich debutový album Tyranny, ktorý vydali len minulý rok, sa nesie v znamení analógových zvukov, improvizovaných pasáží a samozrejme skvelej hudby. 


Manu Chao (Bažant Pohoda 9-11.júla 2015)

Málokto dokáže osloviť také masy ľudí ako Manu Chao. Tento rodák z Francúzska píše bravúrne texty v niekoľkých jazykoch. O používaní a prelíňaní jazykov v textoch jeho piesní vyšla dokonca aj štúdia. Skladba Me Gustas Tu ale nie je zďaleka to jediné, čo si do Trenčína prinesie. Môžete sa tešiť na slušný náklad protest songov, ale aj na hudobný zážitok, ktorý sa dá zažiť len raz v živote.


Florence and the Machine (Sziget 11.-18. August)

Niežeby sa Florence and the Machine v našich zemepisných šírkach občas neobjavili, rozhodne však stoja za pozornosť, kedykoľvek máme príležitosť tento indie popový projekt vidieť. Na Sziget príde slečna Florence predstaviť so svojou kapelou svoju albumovú novinku How Big, How Blue, How Beatiful. Tá má vyjsť už na sklonku mája.


Foals (Grape 14.-15. Augusta 2015)

Táto britská indie rocková zostava má za sebou celý rad skvelých hitov. Tento rok plánujú vydať svoj v poradí štvrtý štúdiový album, z ktorého skladby by mali zaznieť aj v Piešťanoch. Oxfordská kapela sa však nepreslávila len skvelými songami, ale aj viacerými kontroverziami. Niektorých hudobníkov napríklad pobúrili vyjadrenia frontmana Yannisa Philippakisa o nezmyselnosti služby Spotify.


CocoRosie  (Bažant Pohoda 9-11.júla 2015)

Možno sa vám tieto dve sestry s nalepenými fúzmi  budú zdať trochu divné. Ich klipy sú zvláštne, ich hudba je magická. Ony samy sa vyjadrujú, že robia popoperu. To nie je však to jediné, čo vás na ich hudobnom prístupe upúta. Navzájom sa skvelo dopĺňajú. Dokážu nahrať album aj v kúpeľni a hrať pritom na hračkárskych nástrojoch. Tieto slečny jednoducho treba vidieť.


Mötorhead (Rock For People 3.-5. Júla 2015)

Do Čiech zavíta aj legendárna  heavy metalová kapela zo 70-tych rokov Mötorhead. Doteraz vydali neuveriteľných 21 štúdioviek, no po cenu Grammy si prišli až v roku 2005, po 30 rokoch fungovania. Posledný album vyšiel kapele pred dvoma rokmi. Na festivale by mali predstaviť aj niekoľko nových skladieb z ich pripravovanej novinky. Tá by mala vyjsť ešte tento rok.


St. Vincent (Colours of Ostrava 16.-19. Júla 2015)

Slečna St. Vincent to má dobre našľapnuté. Pred dvoma rokmi vydala fantastický album s bývalým členom z Talking Heads – Davidom Byrnom. Minulý rok to bol jej štvrtý sólový album nazvaný jednoducho St. Vincent. Samotná štúdiovka, rovnako ako druhý singel, sú zaraďované prestížnymi hudobnými magazínmi medzi to najlepšie, čo sme mohli minulý rok počuť. Zrelosť a chuť experimentovať z nej rozhodne robia jeden z najzaujímavejších hudobných zjavov posledných rokov. 


Kristína Jurčišinová