BRATISLAVA - Česká speváčka Marta Kubišová vydá 7. októbra svoj posledný štúdiový album s názvom Soul. Bude obsahovať 12 skladieb a pôjde o hudobný odraz jej celoživotného vkusu a zároveň rozlúčku s umeleckou kariérou, ktorú plánuje 73-ročná rodáčka z Českých Budějovíc ukončiť budúci rok.

Kubišová vraj mala o poslednom albume svojej kariéry presnú predstavu. Bude obsahovať soulové piesne, ktoré túžila spievať a nahrať už v minulosti. Bez výnimky ide o skladby prevzaté predovšetkým od amerických autorov a väčšina z nich je známa v interpretácii legiend ako sú Aretha Franklin, Dionne Warwick, Diana Ross či Shirley Bassey. Klasické skladby však doplnia aj piesne, ktoré umelkyňu oslovili v nedávnej dobe. Album pripravovala so svojím osvedčeným spolupracovníkom klaviristom, aranžérom, kapelníkom a producentom Petrom Maláskom, ktorý do štúdia pozval aj ďalších muzikantov. Boli medzi nimi inštrumentalisti Josef Štěpánek, Martin Lehký, Pavel „Bady“ Zbořil alebo František Kop, zboristky Dasha, Alena Průchová a Naďa Wepperová, sláčikové kvarteto, ale aj Pražský štúdiový symfonický orchester. Texty dodali Marta Skarlandtová a Václav Kopta. Dvakrát zaznejú aj skladby od Pavla Vrbu. Album tiež obsahuje jeden duet. Pieseň s názvom Protihráč Kubišová naspievala s Matějom Ruppertom. Atmosféru okrem titulnej fotky dotvára aj séria fotografií Jana Malířa. 

Marta Kubišová začínala spevácku kariéru s tanečnou skupinou. V roku 1962 sa dostala v súťaži Hľadáme nové talenty až do finále. V 60. rokoch pôsobila v pražskom divadle Rokoko, neskôr spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom v triu Golden Kids. Je trojnásobnou víťazkou ankety Zlatý slávik. V roku 1970 jej zakázali umeleckú činnosť, v období 1981 až 1989 pracovala vo Výstavbe sídlisk. Pôsobila tiež ako hovorkyňa Charty 77. Od revolúcie opäť spieva. Jej najznámejšou skladbou je Modlitba pro Martu. Vydala albumy ako Songy a balady (1969), Lampa (1990), Řeka vůní (1995), Bůh ví (1996), Příběh (2004) či Vítej, lásko (2005). 

Tracklist albumu Marta Kubišová - Soul: 
1. Čau, Good Bye (Chain Of Fools) 
2. A to mě trápí (I Hope You Find It) 
3. Kdysi dávno (From A Distance) 
4. Pár dnů (Song Bird) 
5. Odvěká žena (A Natural Woman) 
6. Důvod mám (Walk On By) 
7. Přejdi ten práh (Reach Out And Touch) 
8. Málo je lásky (People Get Ready) 
9. Hlas nejtišší (You Make Me Feel Brand New) 
10. Jesse, pojď spát (Jesse) 
11. Protihráč (Ever Changing Times) 
12. Cesta tvá má být tvůj cíl (The Performance Of My Life) 

Informácie pochádzajú od PR manažérky vydavateľstva Supraphon Adriány Čahojovej a z archívu agentúry SITA.