BRATISLAVA - Americká speváčka a skladateľka Lady Gaga zverejnila tracklist svojej piatej štúdiovky Joanne, ktorá sa dostane na trh v piatok 21. októbra. Novinka bude v základnej verzii obsahovať jedenásť skladieb, deluxe edícia ponúkne ďalšie tri. Tridsaťročná interpretka už z očakávanej sólovky predstavila singel Perfect Illusion, ku ktorému zverejnila tento týždeň aj videoklip.

Okrem toho sa na nahrávke bude nachádzať tiež avizované dueto s anglickou speváčkou Florence Welch z formácie Florence and the Machine. Producentsky sa zas na albume podieľali napríklad Beck, Father John Misty, Kevin Parker z austrálskej kapely Tame Impala, Mark Ronson či BloodPop. Poslední traja menovaní sa podpísali aj pod spomínanú skladbu Perfect Illusion. 

Novým albumom by hudobníčka chcela vzdať hold zosnulej tete Joanne, ktorá ako 19-ročná zomrela na lupus. V booklete štúdiovky by sa preto mali nachádzať Joannin rukopis, rôzne fotografie či výstrižky z jej osobných vecí. Rodáčka z newyorského Manhattanu predstavila k nahrávke aj jej artwork, ktorým je speváčkin profilový portrét. 

Lady Gaga, vlastným menom Stefani Joanne Angelina Germanotta, sa preslávila skladbami Just Dance a Poker Face z debutového albumu The Fame (2008). Nasledovali štúdiovky Born This Way (2011), Artpop (2013) a Cheek To Cheek (2014), ktorú nahrala so spevákom Tonym Bennettom. Predstavila sa vo filmoch Machete zabíja (2013), Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil (2014) či v piatej sezóne antológie American Horror Story (2011) s podtitulom Hotel, ktorá jej v roku 2016 vyniesla Zlatý glóbus. Magazín Forbes ju označil za najvplyvnejšiu celebritu roka 2011 a viackrát ju zaradil medzi najmocnejšie ženy sveta. Na konte má šesť cien Grammy a tiež nomináciu na Oscara za pieseň Til It Happens to You z dokumentu The Hunting Ground (2015). 


Tracklist albumu Lady Gaga - Joanne: 
01 Diamond Heart 
02 A-Yo 
03 Joanne 
04 John Wayne 
05 Dancin’ In Circles 
06 Perfect Illusion 
07 Million Reasons 
08 Sinner’s Prayer 
09 Come To Mama 
10 Hey Girl f. Florence Welch 
11 Angel Down 

bonusové skladby deluxe edície: 
12 Grigio Girls 
13 Just Another Day 
14 Angel Down (Work Tape) 

Informácie pochádzajú z webstránky www.billboard.com a archívu agentúry SITA.