Je koniec časom, kedy si ceny Grammy domov nosili speváčky plnými náručiami. 56. ročník cien americkej akadémie sa podľa očakávania stal večerom, v ktorom dominujú muži a roboti. Aj napriek tomu, že najviac nominácií získal Jay Z, bolo už dopredu viac menej jasné, jeden z najsilnejších mužov hudobného biznisu tento rok Grammy neovlédne. Najviac nominácii v silných kategóriách totiž získali dvojice Macklemore & Ryan Lewis a Daft Punk. Práve roboti z francúzska sú tento rok hrdinami cien.

Členovia americkej Národnej akadémie nahrávacích umení a vied označili ich štúdiovku Random Access Memories za album roka, najlepší tanečný/elektronický album a najlepší album po technickej stránke. Ich hit Get Lucky, v ktorom hosťujú Pharrell Williams a Nile Rodgers, sa stal nahrávkou roka a tiež najlepším popovým výkonom dua alebo skupiny. Dokopy tak získali 5 gramofónikov. Prekvapením však je, že hit Get Lucky sa nestal skladbou roka.Tú si odniesli 17-ročná novozélandská speváčka Lorde a producent Joel Little za pieseň Royals, ktorú taktiež vyhlásili za najlepší sólový popový výkon. Ak ste teda Lorde tipovali ako favorita na nováčika roka, boli ste na omyle.

Boli to práve druhí najviac oceňovaní Macklemore & Ryan Lewis, ktorých vyhlásili za nováčika roka. Ich skladba Thrift Shop navyše triumfovala aj v kategóriách Najlepší rapový výkon a Najlepšia rapová skladba a so štúdiovkou The Heist zvíťazili medzi rapovými albumami.


Grammy ovládli Daft Punk a skupinová svadba
Jeden z párov oddaných počas ceremoniálu

Macklemore & Ryan Lewis sa postarali aj o vrchol ceremoniálu, pretože práve počas vystúpenia ich  skladby Some Love  sa konala hromadná svadba 33 homosexuálnych aj heterosexuálnych párov, ktoré zosobášila rapperka a herečka Queen Latifah. Skladba Same Love ku koncu  prešla do Madonninho vystúpenia hitu Open Your Heart z roku 1986. Verme len, že Grammy nemá klubové karty, ktoré by nahnevaní priaznivci tradičných rodín mohli hromadne odovzdávať.

Grammy ovládli Daft Punk a skupinová svadba
Ringo Starr a Paul McCartney po spoločnom vystúpení

Medzi výborné vystúpenia patrili aj spoločné vystúpenie dvoch pozostalých chrobákov Paula McCartneyho s Ringom Starrom, ktorý spolu zahrali novú skladbu Queenie Eye. Išlo len o ich štvrté spoločné vystúpenie od roku 2002, keď si koncertom uctili pamiatku ich zosnulého kolegu, gitaristu Georgea Harrisona. The Beatles tento rok dostali aj Grammy za celoživotné dielo, ktorú v sobotu v mene skupiny prevzal spomínaný Ringo Starr. Paul McCartney získal dve ceny, keď záznam jeho koncertu s názvom Live Kisses vyhlásili za najlepší hudobný film a pieseň Cut Me Some Slack, ktorú nahral so žijúcimi členmi kapely Nirvana, za najlepšiu rockovú skladbu.

Grammy ovládli Daft Punk a skupinová svadba
Pink a Nate Ruess počas spoločnej skladby

Počas večera vystúpili napríklad aj Beyoncé a Jay-Z, Lorde, Katy Perry a Juicy J, Robin Thicke, John Legend, Taylor Swift, Pink a Nate Ruess, Daft Punk s Nileom Rodgersom, Steviem Wonderom a Pharrellom, Metallica a Lang Lang, či Queens Of The Stone Age.

Pripomeňme, že o držiteľoch cien Grammy rozhoduje približne 16-tisíc hlasujúcich členov americkej Národnej akadémie nahrávacích umení a vied. Kým vlani víťazov vyhlasovali v 81 kategóriách, tento rok ich bolo ešte o jednu viac.

Prehľad víťazov a víťaziek v 56. ročníku cien Grammy vo vybraných kategóriách:

Skladba roka (cena pre skladateľov):Royals - Joel Little a Lorde
Album roka: Random Access Memories - Daft Punk
Nahrávka roka (cena pre interpreta a producenta): Get Lucky - Daft Punk feat. Pharrell Williams & Nile Rodgers
Nováčik roka: Macklemore & Ryan Lewis
Producent roka: Pharrell Williams
Najlepší sólový popový výkon: Royals - Lorde
Najlepší popový výkon dua alebo skupiny: Get Lucky - Daft Punk feat. Pharrell Williams & Nile Rodgers
Najlepší popový vokálny album: Unorthodox Jukebox - Bruno Mars
Najlepší rockový výkon: Radioactive - Imagine Dragons
Najlepšia rocková skladba: Cut Me Some Slack - Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear (Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear)
Najlepší rockový album: Celebration Day - Led Zeppelin
Najlepší alternatívny album: Modern Vampires Of The City - Vampire Weekend
Najlepší videoklip: Suit & Tie - Justin Timberlake feat. Jay Z
Najlepší hudobný film: Live Kisses - Paul McCartney (réžia: Jonas Akerlund)
Najlepší rapový výkon: Thrift Shop - Macklemore & Ryan Lewis feat. Wanz
Najlepšia rapová skladba: Thrift Shop - Ben Haggerty & Ryan Lewis (Macklemore & Ryan Lewis feat. Wanz)
Najlepší rapový album: The Heist - Macklemore & Ryan Lewis
Najlepšia rapovo-spievaná spolupráca: Holy Grail - Jay Z feat. Justin Timberlake
Najlepšia tanečná nahrávka: Clarity - Zedd feat. Foxes
Najlepší tanečný/elektronický album: Random Access Memories - Daft Punk


text: Sita/Soňa Smolková
foto: Sita