Koľko myslíte, že by ste napočítali dobrých britských gitarových kapiel, ktoré začali hrávať už v deväťdesiatych rokoch, fungujú aktívne dodnes a vlastne nikdy nemuseli zásadne meniť svoje hudobné smerovanie? Nad všetky vaše tipy si rozhodne napíšte hlavne päticu Elbow, ktorých nový album je ich šiestym v poradí a volá sa The Take Off And Landing Of Everything.

Ešte krátko pred vydaním sa však mal volať inak. Z pracovného názvu All At Once sa vďaka odvolávke na text jeho poslednej piesne The Blanket Of Night prišlo k názvu Carry Her, Carry Me, aby sa naozaj len pár dní pred vytlačením bookletov uprednostnilo rovnomenné pomenovanie vzhľadom na predposlednú pesničku albumu The Take Off And Landing Of Everything. Textár, spevák, dominantný autor a nadaný multiinštrumentalista Guy Garvey prežil počas nahrávania novinky rozchod so svojou dlhoročnou partnerkou, čo je zároveň dôvod, pre ktorý na poslednú chvíľu pridal, alebo upravoval mnoho textov.

Z pohľadu samotného vzniku prinieslo The Take Off And Landing Of Everything niekoľko zmien. Nikdy predtým sa nestalo, že by jednotlivé pesničky písal každý z členov sám a novinkou je aj to, že pri nahrávaní v štúdiu sa členovia Elbow zámerne nikdy nestretli. Priame pesničky s často akustickým nástupom, do ktorých sa v miestach, ktoré by sa mali dať, ale nedajú nazvať refrénmi pripája vybrnkávaná elektrická gitara, trochu klávesov, živé alebo elektronické bicie sú štandardom deväťdesiatych rokov. Elbow na novinke z tohto smerovania v žiadnom prípade nevybočujú. Ďalej je to primárne otázka silných momentov spojených s pridanými slákmi a dychovými nástrojmi (trúbka, klarinet, saxofón). Ich najväčšia koncentrácie je v prvej polovici tretej  Fly Boy Blue/Lunette, štvrtej New York Morning a najlepšej na albume siedmej My Sad Captains. Večnou výhodou Elbow ostáva pesničkársky duch a dostatok sebareflexie zabraňujúcej prepašovať do tracklistu vyslovene zlú skladbu.

The Take Off And Landing Of Everything samozrejme nie je najlepším albumom na aký doteraz členovia Elbow položili svoje ruky. Je to však milé pripomenutie faktu, že keď je niekto talentovaný, na drobných vybočeniach hore-dole nezáleží. Príjemné počúvanie, ľahká melanchólia a lakeť na to!

Celý album si môžete vypočuť aj prostredníctvom služby MusicJet na nasledujúcom odkazeTracklist:

01. This Blue World
02. Charge
03. Fly Boy Blue / Lunette
04. New York Morning
05. Real Life (Angel)
06. Honey Sun
07. My Sad Captains
08. Colour Fields
09. The Take Off And Landing Of Everything
10. The Blanket Of Night

Miroslav Ondřejíček