Že doma nebýva nikto prorokom, je jasné. A jasné je aj to, že je to škoda. Slovenský pop si prešiel svojou tŕnistou cestou vďaka izolácii, umeleckej cenzúre a jedinému médiu, v ktorom sa dokola hrávali len Karel G., Karol D., Helenka V. a Jožo R. Po tomto období nasledovala snáď ešte temnejšia doba veľmi zlého danceflooru a nie veľmi dobrého poprocku, ktoré na dlhý čas zabetónovali vývoj rozumnej hudby pre masy. To však neznamená, že na Slovensku nevznikala dobrá, pekná, inteligentná a nadčasovo kvalitná hudba. Paradoxom je, že ten najlepší pop len zriedka prenikol medzi masy. V nasledujúcom výbere budú samozrejme aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, no väčšinu z uvedených desiatich albumov si budete musieť pripomenúť, možno aj spoznať. Alebo teda, ruku hore ten, kto počul všetkých desať najlepších slovenských (viac- menej) popových albumov. Celých!

Prúdy - Zvoňte zvonky (1969)

Počúvajte
 
Klenot hneď na úvod. Album, ktorý vznikol v uvoľnenej atmosfére konca šesťdesiatych rokov a následne sa kvôli emigrácii jedného textárov, až do revolúcie stal zberateľskou raritou. Kto nemal šťastie na rodičov, ktorí vinyl opatrovali ako oko v hlave, má možnosť spoznať slovenského „Seržanta Peppra“ teraz. Hudba Hammela a Vargu, texty Filana, Peteraja, Masaryka a Skukáleka. Na albume naozaj nenájdete slabú skladbu.

 

Dežo Ursiny - Modrý vrch (1981)

Počúvajte

Dežo Ursiny bol génius. Ivan Štrpka tiež. Táto dvojica sa spoločne púšťala do projektov, ktoré si predsa len vyžadujú trochu viac sústredenia a pozornosti. Povedzme, že Modrý vrch je ich spoločným najkomunikatívnejším albumom. Neuveriteľné spojenie hudby, poézie a atmosféry. Toto celé na viacerých miestach podčiarkuje aj klavír Jara Filipa.

 

Lasica, Satinský, Filip - Bolo nás jedenásť (1981)

Počúvajte

Väčšina pesničiek z toho albumu zľudovela. Kabaret, bigbeat aj jazzrock spojený dokopy tak, aby vo výsledku znel pesničkovo, zábavne aj dojemne. Lasicove texty, Filipova hudba, Satinského strach zo spievania a množstvo špičkových hudobníkov stvorili album, ktorý sa dá počúvať znova a znova a znova.Peter Nagy – Chráň svoje bláznovstvá (1984)

Počúvajte
 
Debutový album Petra Nagya a skupiny Indigo, vďaka ktorému sa meno Kristína stalo jedným z najpopulárnejších dievčenských mien druhej polovice osemdesiatych rokov a Peter Nagy idolom jednej generácie. Peter Nagy spieval ako paródia Michaela Jacksona, pesničky zneli trochu ako Police a trochu ako Ramones a celé to bolo a je strašne cool.Bez ladu a skladu - Xmetov (1990)

Počúvajte

Mišo Kaščák robil pre Slovenskú kultúru veľa ešte predtým, než začal mutovať. On, jeho brat, budúci (dnes už bývalý) pán riaditeľ STV (dnes už bývalej) a spol. Saká, biele ponožky, punk, dadaizmus, saxofón a kopu srandy. Takej tej hlbšej.Hex - Ultra Pop (1997)


Vetroň, Maťo a Linda, Som on (snežný pluh) alebo aj remix Müllerove Bioelektrovízie. Nesmierne vtipný a živelný album chalanov, ktorí vlastne ani veľmi nevedeli hrať, ale to im nebránilo, aby spravili jeden z najlepších popových albumov deväťdesiatych rokov.Richard Müller - Nočná optika (1998)

Počúvajte

Štvrtý sólový album Richarda Müllera. Boli to časy, keď spieval krásne texty Jara Filipa, spoločnosť mu robili krásne gitary Andreja Šebana a Juraja Buriana, basa Oskara Rózsu a bicie Marcela Buntaja. Celé je to super, šansónové a zároveň popové. Bez jediného gýča alebo slabšej skladby. Tak v roku 1998, ako aj dnes.Andrej Šeban – Bezvetrie (2000)

Počúvajte 

Gitarista, bez ktorého by asi mnoho slovenských albumov nebolo ani zďaleka takých dobrých, ako sú (príklad o poschodie vyššie). Šeban je však zároveň vynikajúci skladateľ a spevák. Všetko sa to spojilo na jeho albume Bezvetrie, ktorého počúvanie bezpečne vyvolá zimomriavky. Ursínyovské inšpirácie, snová atmosféra, ale aj správna spoločenská „nasrdenosť“.

 

Vetroplach – Maličkosti (2009)

Počúvajte

Tretí a zatiaľ ostatný album kedysi mládeneckej kapely Vetroplach. Pri Maličkostiach sa už kadečo zmenilo. Vetroplach tu prestali byť kapelou pre dievčatá, texty potemneli, pribudli klávesy, zvuk sa vyplnil, stal sa modernejším a miestami tanečnejším. Svoje spravila aj producentská spolupráca s Marekom Rakovickým. To najdôležitejšie však zostalo – vynikajúce pesničky, ktoré treba poznať. Všetky.Jana Kirschner - Krajina rovina (2010)

Počúvajte

Jeden z najodvážnejších albumov, na aké si na Slovensku niekto trúfol. Jana Kirschner si po piatich slušných albumoch postavila hlavu a nahrala šiesty vynikajúci. Album, ktorý sa nebojí byť cool vďaka tomu, že je poetický a folklórny, je popový a zároveň alternatívny. Krásna vec.
Soňa Smolková