Rapové projekty sa na Slovensku nezvyknú uberať cestou jasného konceptu. Nie znudené a nahnevané deti, ale skôr z pohľadu tridsiatnikov prerozprávaná uzavretosť témy režimov, ktorými si ľudia v Československu za ostatných niekoľko desiatok rokov prešli, je v prípade Režimov predlohou všetkému.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa jedná o istú formu politickej angažovanosti, ale hneď po prvom vypočutí je jasné, že apolitickej je výraz presnejší. Neľahké hľadanie východísk vo svete, kde sú obyčajní ľudia len nástrojom pre rozhodnutia mocnejších, je pretkané naprieč všetkými opisovanými politickými zriadeniami, a aj keď je jasné, že každé z období malo svoje čisto vlastné zlo, tento podtón potierajúci možnosť jednotlivca zmeniť sa s pozorovateľa na vykonávateľa ostáva spoločným menovateľom. V tomto žiadny rozdiel medzi Komunizmom, Socializmom, ČSFR, Mečiarizmom či EU neexistuje.

Najazzlé aranžmá zaťažené na klavír dopĺňané umelým beatom a rapom, či skôr storytellingom Miša Kováča. Z pohľadu tematickej uveriteľnosti album nadobúda najväčší zmysel v momente, keď sa časová os dostane k Mečiarizmu a ďalej pokračuje smerom k EU. Je to v polovici albumu, pričom nemožno povedať, že hudobne by bola práve táto časť výraznejšou, len niečo na vlastnej koži odžité zanechá určite väčšiu dávku subjektívneho pohľadu, ako niečo v lepšom prípade prerozprávané. Príjemným oživením je hosťujúca Bio Masha v oboch dieloch spomínania na spoločnú federáciu s bratmi Čechmi, v štvrtej resp. piatej ČSFR či kde-tu použité textové vsuvky len tak zakričané z pozadia samozrejme komentujúce práve odznejúci text. Konceptuálne zamýšľaný album aj tak koniec-koncov nezaprie silu pevného chronologicky zoradeného celku, a to je presne spôsob na konzumáciu.

Tridsaťpäťminútový prierez historickým vývojom lokálneho významu, ktorý približuje fakty veľmi uchopiteľným spôsobom bez toho, aby ste o rozoberanú tému doposiaľ prejavovali akýkoľvek záujem. Škoda len, že „táto republika nie je tým, čím sa zdala byť, počuješ náš rap hrať Štefan Harabin“ je vzhľadom na realitu skôr na plač ako na smiech.

Album si môžete vypočuť tu.Tracklist:

01. Komunizmus
02. Socializmus
03. Revolucia
04. CSFR (cast 1)
05. CSFR (cast 2)
06. Meciarizmus
07. EU (cast 1)
08. EU (cast 2)
09. Sloboda
10. Revolucia (20 rokov po)

MO