albumy
Bonus – Náměstí Míru

Necelý rok po svojom sólovom debute Konec Civilizace prichádza Bonus s druhým albumom Náměstí Míru. A aby sme to mali všetci ľahšie, ponúka aj vlastné zaškatuľkovanie ako alternativerap sickfolk. Nie veľmi jednoduché, ale sakramentsky výstižné.
Koncept, ktorý počítal s použitím samplov, zvukových slučiek a elektronických pomôcok a ktorý bol taký úspešný na prvom albume skončil v momente, ako sa do procesu tvorby z pozície navigátora zapojil Michal Nanoru. "Musíš zabudnúť na to, že si producent alebo štúdiový kúzelník. Mal by si byť chlapík s gitarou niekde v podchode na hlavnej stanici. Tri akordy a pravda." To bola najpodstatnejšia rada vzoru všetkých Čechoslovákov, ktorí kedy o hudbe písali.
V duchu tohto odporúčania nastalo rozkladanie vyskladaných štruktúr a nahrádzanie jednotlivých častí akustickou gitarou, klavírom a kde-tu aj spevom namiesto rapu. Výsledok je fenomenálny. Živé nástroje vniesli do pesničiek folkový nádych, ale len do takej miery, ako to prítomné elektronické doplnky pripustia. Sample nevymizli, len zmenili úroveň svojho rozpoznania, čo v spojení so silnými textami robí z Bonusa oveľa viac rozprávača než rapera/speváka. Zmes viac či menej pochopiteľných reálií vám bude blízka a je možné, že aj toto bude jeden z aspektov, prečo nebudete chcieť Náměstí Míru prestať vôbec počúvať. To, čo sa nezmenilo, je využitie popkultúrneho odkazu vo svoj prospech tak, že koniec-koncov prídete k nečakaním prirovnaniam. Ja napríklad v gradácii ôsmej Kyslik spoznávam tú zo skladby Do You Remember The First Time? od Pulp.
Nie je to pohľad len jedného človeka a to je na Bonusovi to najlepšie. Pesničkový nádych, ktorý jeho skladby najnovšie získali, je spolu so zachovaním toho najlepšieho z predchádzajúceho počinu tým, čo robí z Náměstí Míru najlepší album, aký alternativerap sickfolk ponúka. To rozhodne.
Tracklist:
01. Poslední Track
02. Odysseus
03. To neni
04. Okovy
05. Slova a věty
06. Že budu šťastnej
07. Životopisy
08. Jak málo nám stačilo
09. Jez co ti dají
10. Kyslik
11. Co zbylo z revoluce
Koho Bonus naozaj zaujal, ten sa iste rád pozrie sem
MO
reklama
späť
ďalšie albumy
Massive Atack - Protection
03. 09. 2009 16:24 - Niekto by povedal, že druhý pokus kapely Massive Attack by.. viac
Massive Attack - Blue lines
03. 09. 2009 15:46 - Prvé dielo kapely Massive Attack - album Blue Lines prefiltroval.. viac
Daniel Merriweather: Love & War
31. 08. 2009 11:18 - Retro sound ešte nekončí. Austrálčan Daniel Merriweather so svojim debutom Love & War.. viac
La Roux - La Roux
26. 08. 2009 10:57 - Prísna mužská osobnosť Annie Lennox. Asexuálny kovový hlas Neila Tennanta. Kvetnaté vokály.. viac
VV Brown - Travelling Like The Light
24. 08. 2009 12:20 - Podľa záľahy obdivných promo profilov na hudobných stránkach a v Britských módnych.. viac
Busta Rhymes - Back On My BS
20. 08. 2009 04:58 - Busta Rhymes na bicykli, žonglujúc loptičky, kým hltá.. viac
The Gossip – Music For Men
18. 08. 2009 16:51 - Takto má vyzerať pop! V poradí štvrtý štúdiový album americkej skupiny The Gossip je.. viac
Morrisey - Years Of Refusal
10. 08. 2009 17:24 - Morrissey by mal byť britským národným pokladom. Po 25 rokoch si to naozaj zaslúži. Mal by.. viac
Datarock - Red
04. 08. 2009 16:26 - Datarock nie sú žiadni naivní nórski nerozhľadenci s obzorom.. viac
The Veronicas - 'Hook Me Up'
27. 07. 2009 15:41 - Neuveriteľne lákavý a zrelý emo-pop.Keby ste vedeli oddeliť zmyselný krik hormónov,.. viac



albumy



















