Necelý rok po svojom sólovom debute Konec Civilizace prichádza Bonus s druhým albumom Náměstí Míru. A aby sme to mali všetci ľahšie, ponúka aj vlastné zaškatuľkovanie ako alternativerap sickfolk. Nie veľmi jednoduché, ale sakramentsky výstižné.

Koncept, ktorý počítal s použitím samplov, zvukových slučiek a elektronických pomôcok  a ktorý bol taký úspešný na prvom albume skončil v momente, ako sa do procesu tvorby z pozície navigátora zapojil Michal Nanoru. "Musíš zabudnúť na to, že si producent alebo štúdiový kúzelník. Mal by si byť chlapík s gitarou niekde v podchode na hlavnej stanici. Tri akordy a pravda." To bola najpodstatnejšia rada vzoru všetkých Čechoslovákov, ktorí kedy o hudbe písali.

V duchu tohto odporúčania nastalo rozkladanie vyskladaných štruktúr a nahrádzanie jednotlivých častí akustickou gitarou, klavírom a kde-tu aj spevom namiesto rapu. Výsledok je fenomenálny. Živé nástroje vniesli do pesničiek folkový nádych, ale len do takej miery, ako to prítomné elektronické doplnky pripustia. Sample nevymizli, len zmenili úroveň svojho rozpoznania, čo v spojení so silnými textami robí z Bonusa oveľa viac rozprávača než rapera/speváka. Zmes viac či menej pochopiteľných reálií vám bude blízka a je možné, že aj toto bude jeden z aspektov, prečo nebudete chcieť Náměstí Míru prestať vôbec počúvať. To, čo sa nezmenilo, je využitie popkultúrneho odkazu vo svoj prospech tak, že koniec-koncov prídete k nečakaním prirovnaniam. Ja napríklad v gradácii ôsmej Kyslik spoznávam tú zo skladby Do You Remember The First Time? od Pulp.

Nie je to pohľad len jedného človeka a to je na Bonusovi to najlepšie. Pesničkový nádych, ktorý jeho skladby najnovšie získali, je spolu so zachovaním toho najlepšieho z predchádzajúceho počinu tým, čo robí z Náměstí Míru najlepší album, aký alternativerap sickfolk ponúka. To rozhodne.Tracklist:

01. Poslední Track
02. Odysseus
03. To neni
04. Okovy
05. Slova a věty
06. Že budu šťastnej
07. Životopisy
08. Jak málo nám stačilo
09. Jez co ti dají
10. Kyslik
11. Co zbylo z revoluce

Koho Bonus naozaj zaujal, ten sa iste rád pozrie sem

MO