súvisiace

schovaj albumy  (2)

schovaj klipy  (6)

schovaj lyrics   (5)

schovaj news  (10)

schovaj profily  (1)

schovaj reportáž  (1)

schovaj rozhovory  (2)

schovaj téma  (7)

 
katalog vstupenky
 
 
22. 05. 2012
- Mestská športová hala Pratex, Čadca - Čadca
 
 
23. 05. 2012
- Dom kultúry A.Hlinku Ružomberok - Ružomberok
 
 
24. 05. 2012
- sKS Humenné - Humenné
 
 
katalog e-shop
 
Majk Spirit
Majk Spirit
Nový človek
HURTS
HURTS
HAPPINESS
PERRI, CHRISTINA
PERRI, CHRISTINA
LOVESTRONG
 
 

téma

Folktronica – ďalší hybridný žáner?Folktronica – ďalší hybridný žáner?


Folktronica – ďalší hybridný žáner?
  Ellie Goulding
10. 03. 2010 10:19

To bolo rečí, keď Bob Dylan začal hrať na elektrickej gitare! Do folku vraj nepatria žiadne káble, páčky a zosilňovače. Otázka však stojí jednoducho: Prečo? Hranica medzi doveleným a zakázaným je už dávno zmazaná. Teda aspoň v umení. Predovšetkým preto môžu vznikať nové žánre, žánre kombinované a žánre, ktorých pomenovanie znie tak antagonisticky ako folktronica alebo ak chcete elektrofolk.

Čo je folktronica sa dá povedať veľmi zložito ale aj veľmi jednoducho. Folk, ktorý využíva hudobné postupy dvadsiateho prvého storočia a neobmedzuje sa len na akustické nástroje. Nevzdáva sa pritom svojej ďalšej kľúčovej charakteristiky, ktorou je kladenie dôrazu na výpovednú hodnotu skladby prostredníctvom textu a vysokej emotívnosti.
Poďme sa pozrieť na niekoľko kľúčových osobností elektrofolku. Ellie Goulding, ktorú menovali za  BBC Sound of 2010 a je teda predpokladaná hviezda tohto roka, je vlastne predzvesť toho, že elektrofolk má v súčasnej britskej hudbe zelenú. Netreba asi pripomínať, že to čo má zelenú v Británii, čoskoro obehne celý svet. Ellie Goulding bola pôvodne čistá folkárka, postupom času prišla na to, že keď sa o nej bude viac hovoriť vtedy, keď svoj jemnučký hlások doplní okrem gitary aj trochou elektronických efektov. Jej čerstvo vydaný debut síce nedosiahol v hodnotení kritík ktovieaké uchvacujúce čísla, ale aj tak bude pravdepodobne patriť k tomu, čo súčasnú pop music ovplyvní.



Aj Natasha Khan  alias Bat for Lashes by sa pri troche dobrej vôle dala označiť za predstaviteľku elektrofolku. V jej prípade síce väčšiu tematickú úlohu zohráva mystika, no spojenie akustických nástrojov a elektroniky je u nej neprehliadnuteľné.
Mimoriadne presvedčivými predstaviteľmi folktronicky sú Tunng. Šesťčlennú britskú skupinu sme mohli vidieť naživo na minuloročnom festivale Pohoda, kde  predviedli dokonalé spojenie akustických gitár, zvončekov, rolničiek, kadejakých cinkátok a chrastítok vhodne skombinovanými s elektronickými mixami. Ich čerstvý, už štvrtý album s názvom ...And Then We Saw Land, je dokonalým príkladom toho, že folk sa dá robiť aj v po roku 2000.



Elektrofolk však zďaleka nie je len záležitosťou britských ostrovov. Americké združenie Animal Collektive vraj dlhé roky hľadal spôsob, ako „stvoriť hudbu, ktorá by priniesla úžasný zážitok pri počúvaní pod šírou oblohou.“ Dokázali to spojením až pastorálnj hudby, textov plných halucinácií a snovosti, ktoré sú výdatne kombinované prešpikované elektronikou.



Folktronica sa nevyhýbajú ani umelci, ktorých môžeme vďaka „tuzemáckosti“ vidieť a počuť relatívne často. V susedných Čechách sa folktronice v najčistejšej forme venujú Bratři Orffové, ktorí spájajú tradíciu inteligentného českého pesničkárstva gitár, klávesových a dychových nástrojov so syntetizátormi a elektronickými efektmi. Výsledok je pôsobivým zážitkom plným prekrásnych obrazov a zvukovej fatamorgány.
Spriaznenou slovenskou skupinou Bratov Orffovcov je skupina Longital tvorená duom Danom Salontayom a Shinou, pôvodne členmi skupiny Dlhé diely. Na rozdiel od svojich českých kolegov Longital už našiel svoju cestu k optimistickejšiemu zneniu.  Skladby o každodenných veciach by tiež nadväzovali na slovenskú pesničkársku tradíciu (pravdaže, keby niečo také existovalo) a v kombinácii s „hudbou s počítača“ sú príjemným príkladom, kam sa slovenská hudba môže vydať.



Folktronica je na prvý pohľad dosť bizarný žáner, ktorý akoby v oboch svojich aspektoch išiel sám proti sebe. Ani zďaleka to však tak nie je. Je to prirodzený vývoj hudby. Je žáner, ktorý má ešte stále čo povedať, no nechce sa obmedzovať len na tie metódy, ktoré boli aktuálne v čase jej vzniku.

Eses

reklama

 
 
hodnotenie:
 
priemerné hodnotenie:
3.1
 

späť

Diskusia k článku (0)
 
 

ďalšie témy

 téma
Niečo o dôvodoch, zmysle a o Radio_Head Awards

Niečo o dôvodoch, zmysle a o ...

14. 01. 2011 09:35 - Ankety a ocenenia, súťaže a reality show, najlepší  moderátori, hity desaťročia aj.. viac

 
 téma
Sound of 2011

Sound of 2011

10. 01. 2011 13:31 - Sound of... nie je len tak nejaká anketa. Vyše sto hudobných kritikov a hudobne aktívnych.. viac

 
 
 téma
Novinky, ktoré treba počuť

Novinky, ktoré treba počuť

07. 01. 2011 13:23 - Štandardná piatková video téma sa dnes premení na audio tipy. V hlavnej úlohe totiž budú.. viac

 
 téma
Vydané v roku 2011

Vydané v roku 2011

05. 01. 2011 16:17 - S príchodom nového roka sa ponúka otázka, na čo všetko sa môžeme tento rok tešiť... viac

 
 
 téma
United State Of Pop 2007 - 2010

United State Of Pop 2007 - 2010

03. 01. 2011 13:30 - Je síce pravda, že začiatkom roka by sme sa mali dívať viac do budúcnosti ako do minulosti,.. viac

 
 téma
Hviezdy perlili!

Hviezdy perlili!

31. 12. 2010 12:49 - Ku koncu roku sme zozbierali pár pamätných výrokov slávnych hudobníkov. Inými slovami –.. viac

 
 
 téma
 Nové klipy z nových albumov

Nové klipy z nových albumov

27. 12. 2010 13:50 - Na chvíľu si prestaneme rekapitulovať to, čo sa stalo v práve končiacom roku 2010 a pozrieme.. viac

 
 téma
Najinvenčnejšie albumy roku 2010

Najinvenčnejšie albumy roku 2010

26. 12. 2010 21:26 - Výpočet toho, koľko albumov vyšlo v roku 2010, by bol nekonečný. S potešením možno.. viac

 
 
 téma
Nováčikovia roku 2010

Nováčikovia roku 2010

23. 12. 2010 08:56 - Nováčikovia to nemajú ľahké. Vytriezvenie v podobe nízkych čísiel predaných nosičov a.. viac

 
 téma
Hudobné udalosti roku 2010

Hudobné udalosti roku 2010

20. 12. 2010 13:52 - Rok 2010 bude už o pár dní históriou. Na jeho konci je na mieste ohliadnuť sa za.. viac

 
 
 

<<  <  19 / 45  >  >>